Beelink GT-King teszt – a TV Box-ok királya?
A "MUTASD A KUPONKÓDOT!" gomb megnyomása után az akciót tartalmazó weboldal új ablakban megnyílik és a kuponkód a vágólapra kerül.
Nálunk járt a Beelink erőgépe, Beelink GT-King teszt következik
Ha jól emlékszem, az első TV okosító készülékem körülbelül 9-10 éve került hozzám, akkor még nagyon menőnek számított az A.C.Ryan Playon! HD. Realtek médiaprocesszor, HDMI kimenet, bővítési lehetőség 3,5″-os SATA HDD-vel, minden ami szem-szájnak ingere volt akkoriban. Sőt, USB-n keresztül a Wi-Fi adaptert is kezelte a box. Egyes firmwarekkel még a Youtube-hoz is lehetett kapcsolódni, később ez az alkalmazás kikerült a támogatott körből. Nagyon szerettem, bár a bekapcsoláshoz kellett 2-3 perc, és akkor még ugyan szó sem volt Android operációs rendszerről, de amire való volt, azt tudta.
A fenti sorokkal kezdődött a Mecool M8S Max tesztünk, már ott is hatalmas kontraszt volt a régi és az új TV box között, ez a Beelink GT-King esetében során különösen igaz, hiszen a piacon fellelhető egyik legerősebb boxról beszélünk. Egy pár éve sajnálatos módon a Beelink renoméja lecsökkent, mert ugyan 3GB RAM-ot tüntettek fel az egyik készülékükön – az operációs rendszer is ekkora értéket mutatott -, valójában csak 2GB került a TV boxba. Ráadásul az összefoglaló megírása előtt teljesen véletlenül belefutottam egy tesztbe – ezeket szándékosan kerülöm, hogy mások véleménye véletlenül se befolyásoljon -, ahol eléggé lehúzták a boxot, lehet, hogy csak az a bizonyos példány volt bugos. Így közel egy hónapig tartott elkészíteni ezt a bejegyzést, hogy valóban saját véleményt olvashassatok. Mindamellett a weddmegonline.hu webáruház-független felület, így senki nem várja el tőlünk, hogy csak szépet és jót írjunk. A tesztjeinkben a kuponkódok mellett a termék árának összehasonlítását is megtaláljátok, hiszen nem nekünk kell eldöntenünk, hogy honnan vásároljatok – ez természetesen a jövőben is így marad. A mostani írásunkból kiderül, megkaphatja-e a gyártó újra a bizalmat; vagy valóban baj van a termékkel – Beelink GT-King teszt következik.
Beelink GT-King Amlogic S922X TV BOX (4/64) – EU raktár
Általános leírás:
A Beelink Gt-King TV box kis méretének és csendes működésének köszönhetően észrevétlenül végezheti a dolgát akár a nappalidban, akár a hálószobádban. Egyedi kinézetével kitűnik a többi box közül, a koponya, a zölden pislákoló szemekkel az Intel SSD-k megjelenésére hajaz. A készüléket Amlogic 6 magos S922X processzorral szerelték, 4GB RAM és 64 GB belső tárhely áll rendelkezésre, ami kellő mértékben elegendő az alkalmazások zökkenőmentes futtatásához, zenéink offline hallgatásához és a fényképeink nézegetéséhez is. Ráadásul tárhelyünket SD kártyával még bővíthetjük is. A box a 4K tartalmakat 60fps-sel képes megjeleníteni, a daul wifinek köszönhetően, a letöltések sebességével sem lesz semmilyen problémánk.
● Android 9.0 operációs rendszer
● Amlogic S922X hatmagos CPU
● ARM Mali-G52 MP6 intgrált GPU, 846MHz-ig (DVFS)
● 4GB SDRAM + 64GB Flash ROM
● 2.4GHz + 5.8GHz dual band WiFi
● 1000Mbps-es ethernet csatlakozó
● 4K UHD megjelenítés
● H.265 dekóder támogatás
● V4.1 + EDR
● OTA update
Az Amlogic egy amerikai technológiai vállalat, amelyet az Egyesült Államokban alapítottak Amlogic Inc. néven 1955-ben. Túlnyomórészt a SoC (System on Chip) integrált áramkörök tervezésére és értékesítésére összpontosít. Mint az iparág legtöbb fabless-társasága (a vállalat úgy tervez és fejleszt félvezető chipeket, hogy a szilíciumlapkákat külső forrásból szerzi be), az Amlogic is kiszervezi a chipek tényleges gyártását, például a TSMC-nek. Főbb termékei az olyan szórakoztató eszközök, mint az Android alapú TV, IPTV/OTT set-top boxok, és a táblagépek.*
*forrás: wikipedia
Főbb jellemzők:
Általános | Márka: Beelink Modell: GT-King Típus: TV box Rendszer: Android 9.0 CPU: Amlogic S922X hat mag: 4xCortex-A73 (2.2GHz), 2xCortex-A53 (1.8GHz) GPU: Hexa-core ARM G52 MP6 Memória: 4GB DDR4 RAM, 64GB ROM |
Támogatott médiák | Dekóder: H.263, H.264, H.265, HD MPEG4 Audió formátumok: AVI, DAT, ISO, MKV, MP4, MPEG, RM, WMV Videó formátumok: AVI, DAT, ISO, MKV, MP4, MPEG, RM, WMV Fotó formátumok: BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG, TIFF 5.1 Surround Sound Output támogatás |
Jellemzők | WiFi: 2.4GHz+5.8GHz Bluetooth: Bluetooth 4.1 Csatlakozók: USB3.0, USB2.0, HDMI, LAN, AV jack, SD kártya hely, DC in, SPDIF Nyelv: Multilanguage HDMI Verzió: 2.1 – 4K@75Hz Rendszer: 64bit |
Méret és súly | Termék súlya: 0.1900 kg Termék mérete (LxWxH): 10.80×10.80×1.53 cm |
A doboz tartalma | 1 x Beelink GT-King TV Box 1 x távirányító (vevővel) 1 x HDMI kábel 1 x hálózati adapter 1 x angol nyelvű használati utasítás |
Nem csak a Beelink GT-King kapható, hanem az újabb kiadású Pro is, mely a Dolby/DTS támogatással tud többet az elődjétől, illetve eltűnt belőle az optikai hangkimenet, más fontos eltérés nincs (a rákerült bekapcsológomb nem az). Az összehasonlítást itt láthatjátok.
Kicsomagolás, első benyomások
A készülék a Geekbuying lengyel raktárából érkezett, a rendeléstől számított negyedik napon már ki is tudtuk próbálni. A fekete színű, vastag kartondoboz tetején egy fél stilizált koponya és arany betűkkel a Beelink cégnév található meg, a boboz tetejének belseje szivacsborítást kapott. Alul a Beelink GT-King főbb jellemzőit olvashatjuk el, illetve találunk három QR kódot, amik segítségével a gyártóról és a működésről érhetünk el információkat.
A dobozt kibontva magát a klasszikus kialakítású TV Boxot pillanthatjuk meg, alatta található a hangvezérlésre képes távirányító (elemet nem kapunk, nekünk kell beszerezni) – amely légegér is egyben (ez a funkció a távirányítóról kikapcsolható). EU csatlakozós hálózati adapter-, HDMI kábel- és egy angol nyelvű használati utasítás is a csomag része. Ugyan a box elején található IR vevő, de a távirányító nem infrás, a működéséhez szükséges vevőegység a távirányítóban bújik meg, az elemtartó fedél alatt találjuk meg, persze ne hagyjuk ott, helyezzük be a box egyik USB aljzatba. Csatlakozókból elég jó el vagyunk látva: kapunk microSD olvasót, optikai és AV kimenetet és természetesen HDMI-, és LAN csatlakozókat is. Resetelni, esetleg flashelni (fogpiszkáló módszer), is van lehetőségünk a box alján található apró lyukon keresztül.
A Beelink GT-King a jelenlegi legerősebb SoC-kal szerelt TV box, így nagy izgalommal vártuk, hogy mire képes a valóságban, a képek alatt folytatódik a teszt a működést bemutató résszel.
Az Amlogic S922X SoC pillanatnyilag a legerősebb chip, amely a jelenlegi S912 leváltására lett kifejlesztve. Ez a SoC Hexa Core konfigurációjú, négy Cortex-A73- és két másik, alacsony fogyasztású Cortex-A53 maggal szerelt, a grafikus részben pedig egy erős Mali-G52 MP6 GPU teljesít szolgálatot. Natív HDMI 2.1-el rendelkezik, így akár 4K@75fps megjelenítésre is képes, támogatja az USB 3.0-t, belső memóriája eMMC 5.0-ig támogatott, gigabites hálózati csatlakozás és akár 8 csatornás audió ki- és bemenet szerepel még a jellemzők között. A grafikus részben fontos előrelépést történt, mivel most egy 16nm-es technológiával gyártott Mali-G52 MP6 GPU került beépítésre, amely messze meghaladja az S912-ben található korábbi Mali-T820 MP3 teljesítményét. A videó részben most találkozhatunk egy Advanced Video Engine Gen10 nevű képfeldolgozó processzorral, amely lehetővé teszi a legmodernebb videó formátumok dekódolását, fejlett HDR támogatással.
Használatba vétel
Az AC adaptert csatlakoztatjuk boxhoz, a HDMI kábelt a TV készülékhez, a koponya szemei zölden pislákolni kezdenek (alvó állapotban piros színben világítanak) és már láthatjuk is a bejelentkező képernyőt. A WiFi vagy a vezetékes hálózathoz való csatlakozás után érdemes frissítést végeznünk – elég sok frissítés érkezett az elmúlt 1 hónapban, jó hír, hogy a gyártó nem engedi el a kezünket. A box OTA (over the air) frissítésre képes, azaz a legújabb firmware verziót, vagy Android biztonsági csomagot automatikusan telepíti. Utóbbi sajnos nem igaz, csak szeretnénk, hogy így legyen, mert az utolsó biztonsági csomag 2018. augusztus 5-i dátumú (nem elírás, 2018.), ami valljuk be, nem túl szerencsés. Android Pie-t kapunk, a telefonos verziót, nem az Android TV-t, így (majdnem) az összes alkalmazás a Google Playről elérhető, sajnos találtunk párat ami nem kompatibilis, de erre ott van a készülék saját alkalmazás-gyűjteménye (Netflix, Youtube, Kodi, stb) és az Aptiode TV alkalmazásboltja. A készülék nem rootolt, így ilyen aspektusból nem kell attól tartanunk, hogy valamilyen kedvenc programunkat nem fogjuk tudni futtatni. Fut a HBO GO, a Netflix, a Youtube, Horizon Go, így a filmes tartalmakról nem kell lemondanunk, és akár 4K-ban (bár a tanúsítványok hiánya miatt a szolgáltatók lekorlátozhatják a felbontást), HDR-ben élvezhetjük kedvenc mozinkat. Saját hálózatunkat Sambán keresztül láthatjuk, erre a célra az X-plore – ingyenes – fájlkezelőt ajánljuk, még plugint sem kell telepítenünk a fájlátvitelhez, sőt, a videókat ezen keresztül is lejátszhatjuk.
A bekapcsolás után a fenti képernyő fogadott, ez a Beelink saját kezelőfelülete, letisztult, jól néz ki. Ha nem jön be, akkor a Pixel Launcherrel lehet próbálkozni, 100%-ig kompatibilis a boxszal, nem próbáltuk ki. A bekapcsoláshoz fizikai gomb nem áll rendelkezésre, mindenképp a távirányítóval kell indítanunk a dobozt, ez ugye már változott a Pro verzióban. A képernyő három fő felületre különül, a középső a rendszer indítófelülete (négy háttérkép közül választhatunk a menü gomb megnyomásával), ezen belül a jobb oldalra tehetjük az alkalmazásokat a gyors eléréshez. Ehhez a +/- gombra kell kattintanunk, majd a megjelenő alkalmazások közül kiválasztani amiket ezen a helyen szeretnénk látni.
A le- és feltöltési sebességek és az Antutu benchmark értékei a fenti képeken láthatóak, csakúgy, mint az eszköz hőfoka is. Passzív hűtése miatt nem kell a ventilátor hangja miatt aggódnunk. Fontos megjegyezni, hogy a box végig WiFi-n kapcsolódott a Digi 1000-es internethez az 5GHz-es frekvenciasávon; a le- és feltöltési sebességre sem lehet panaszunk. A légegér kissé érzékeny, de ki is kapcsolható, ekkor hagyományos egér és billentyűzet kombóval tudjuk az eszközt használni, vagy a CetusPlay alkalmazással vezérelhető mobilról is. A működésről az alábbi videóban láthattok pár perces összefoglalót.
Játék, multimédia
Két területen van nagy jelentősége a TV okosító boxoknak; a multimédiás tartalmak megjelenítésében és a játékoknál. Persze Miracast segítségével erre az okos TV-k korszakában már van más lehetőség is – a telefon képernyőjének átlövésével – viszont ez nem minden esetben működik és nem is igazán kényelmes. A saját Panasonic tévém egyrészt nem igazán szereti a MirrorShare funkciót, másrészt nem telepíthető rá HBO GO és nem is nagyon van rá ígéret, hogy fejlesztenek majd rá ilyen alkalmazást. Az okos tévék 40%-án fut Android operációs rendszer (2018-as adat), míg a maradék 60%-on elég sok rendszer osztozik. Így ha ragaszkodunk ahhoz, hogy Androidos programjainkat, játékainkat nagy képernyőn is használhassuk, elég nehéz dolgunk van ha a tévénken más operációs rendszer fut, mint Android, ekkor szinte elengedhetetlen egy androidos box alkalmazása.
Először nézzük a multimédiás lehetőségeket. A Kodi pár gombnyomással telepíthető – a saját alkalmazások közül tölthető le, majd az AppInstaller segítségével telepíthető – bár Qodi néven fut (17.6-os verzió). A program működésének leírása ebbe a tesztbe sem fér bele, de röviden; segítségével a TV Box komplett multimédiás egységgé alakítható át. Filmgyűjteményünket egy helyre rendezhetjük, megnézhetjük a tartalmukat, a hozzájuk tartozó hivatalos trailereket, illetve a kiegészítők segítségével számtalan lehetőségünk van a szórakozásra; haladóknak: CoreElec is elérhető a boxhoz. Jó hír azoknak, akik a Plexet részesítik előnyben a Kodival szemben, az Amlogic S922X SoC természetesen elég erős ahhoz, hogy elbírjon ezzel a szoftverrel is, ami izomból oldja meg a kódolást. A Gigabites kapcsolattal a 4K-s tartalmak sem akadnak, az előre telepített Youtube használatával a 4K és HDR tartalmak gond nélkül lejátszhatóak.
Játékok közül a nagy népszerűségnek örvendő PUBG Mobile-t telepítettem. Nem vagyok nagy játékos, így csak annyit tudok elmondani, hogy feltelepült, akadás nélkül futott, viszont az irányításban voltak nehézségek, mert nincs gamepadom. A Beelink GT-King erejéről mindent elmond, hogy a szoftver maximális beállítást ajánlott fel telepítés után. Összesen 4 irányban tudtam haladni, de ebben ki is merült a tudomány. A box támogatja a gamepadok használatát, így természetesen növelhető a játékélmény.
Egy bivalyerős TV okosító eszközt próbálhattunk ki, a teljes összefoglalót lejjebb olvashatjátok. Amennyiben elakadnátok, a teszthez kapcsolódó fórumban tudtok kérdezni tőlünk a működéssel kapcsolatban.
Összefoglaló
A Beelink GT-King tesztje után bátran kijelenthetjük, hogy nagyon jól vizsgázott az Amlogic új, S922X hatmagos SoC-ja. Olyan processzort sikerült tervezni és megalkotni, amely végre USB 3.0 csatlakozókat is tartalmaz, és a videólejátszás terén is sok újdonságot tartogat számunkra. A hálózatra sem lehet panaszunk, két belső antennával ellátott WiFi MiMo adapter kitűnően teszi a dolgát, és a Gigabit Ethernet port sebessége is lehetővé teszi a videók hálózatról való lejátszását sávszélesség-problémák nélkül. A hangvezérlést támogató légegér hasznos, bár egy kicsit ideges a mozgása, de ez a funkció kikapcsolható. A TV box stabil, nagy teljesítményű, csendes, nem melegszik. Sem a 4K tartalmak, sem a nagyobb teljesítményigényű játékok nem okoznak problémát számára. Az Android biztonsági frissítés viszont rettentő régi, ez komoly hiba a gyártó részéről. Nagyságrendileg 30.000ft-os árával nem a legolcsóbb TV boxok közé tartozik, de ár-érték arányban megéri az árát. Érdemes európai raktárból megrendelni, nem sok (vagy akár semmi) különbséget lehet tapasztalni az árakban és így akár 3-4 nap alatt meg is érkezik. Szerettük, ajánlott termék.
- Új SoC
- Android 9.0
- Gigabit LAN
- Dual-Band WiFi
- Légegér hangvezérléssel
- HDR támogatás
- A légegér kicsit érzékeny
- Elavult Android biztonsági csomag
- Dolby/DTS támogatás hiánya
A Beelink Gt-King TV Boxot itt veheted meg
Beelink GT-King Amlogic S922X TV BOX (4/64) – EU raktár
Még több TV box
Friss ajánlatok minden nap
Köszönjük, hogy olvasol minket. Azon fáradozunk, hogy a lehető legjobb ajánlatokat oszthassuk meg Veled. Maradj velünk, építsünk közösséget!