Huami Amazfit Bip teszt – a Nap többé nem ellenfél
A "MUTASD A KUPONKÓDOT!" gomb megnyomása után az akciót tartalmazó weboldal új ablakban megnyílik és a kuponkód a vágólapra kerül.
Huami Amazfit Bip, edzőtárs a csuklódon
Az aktivitásunkat mérő eszközök ugyan az elmúlt években egyre növekvő népszerűségre tettek szert, de ennek ellenére még mindig gyerekbetegségekkel küzdenek, főleg a most bemutatásra kerülő árkategóriában. Az előző tesztünkben a Huawei Band 2 Pro aktivitásmérője igencsak jól szerepelt. Talán egyetlen komolyabb negatívuma a megjelenítő konstrukciójából adódik; napfényben csak kezünkkel leárnyékolva látható jól a kijelző. Ebben a tesztben megtuthatjátok, hogy a Huami Amazfit Bip felveszi-e a versenyt a riválissal, vagy esetleg túl is szárnyalja? A teszt végére ez is kiderül. Szokás szerint először a főbb jellemzőket tekintjük át, majd a konkrét működéssel kapcsolatos ismertetőt olvashatjátok el. Az aktivitásmérő, mely igazság szerint az aktivtásmérők és az okosórák között valahol félúton helyezkedik el, a Gearbest webáruházból érkezett hozzánk.
Általános leírás:
A Huami Amazfit Bip karkötő segít figyelemmel kísérni az alapvető fizikai mutatókat, például az alvás minőségét, a napi edzéseddel kapcsolatos tevékenységeket, hogy jobban megismerhesd tested állapotát. A beépített GPS+Glonass-szolgáltatással pontosabb képet kapsz arról, hogy mekkora távot futottál, ezen kívül nyomon követheted a sebességedet, a mozgásodat és a megtett távolságot, ráadásul ehhez még a telefonodat sem kell magaddal vinned. Ráadásul a transzflektív technológiának* köszönhetően minél jobban süt a Nap, annál jobban látod a kijelző tartalmát.
* A technológia lényege röviden: a panel mögött egy rendkívül vékony tükröt helyeztek el a gyártás folyamán, amely visszatükrözi a külvilág fényeit. A kijelzőt ez a fény világítja meg, tehát minél erősebb a kinti fény, annál jobban látható a kijelző.
Pár szó a vízállóságról: a Facebook oldalunkon Csaba hívta fel a figyelmemet arra (köszönöm szépen innen is), hogy az aktivitásmérő megadott IP68-as por- és vízállósági védelmét kezeljük óvatosan, volt akinek már ázott be órája, így ennek tükrében leírom pontosan a használati utasításban közölteket, majd a tapasztalataimat ezzel kapcsolatban.
Az IP68-as védelem a wikipedia szerint az alábbiakat jelenti:
- Az első számjegy a szilárd anyagok, a második a vízzel szembeni védelemre, az esetleges harmadik a szilárdságra vonatkozik. A magasabb szám minden esetben magasabb védelmi szintet jelent.
- 6: Teljes mértékben védett por ellen
- 8: Víz alatt folyamatosan használható a gyártó által megadott ideig (1 m-nél mélyebben)
Az óra használati utasítása a következőket tartalmazza:
- szobahőmérsékletű vízben, nem több, mint 30 percet tartózkodhatunk, maximum 1,5 méter mélységben
- az óra nem támogatja a fürdést és az úszást
- ne nyomkodd a víz alatt és merülés után szárítsd meg
- az óra nem áll ellen a sós víznek és kémiai vegyületeknek
- baázás esetén nincs garancia
A fentiek tükrében mindenki csak saját felelősségre vigye magával az óráját ha vízbe megy. Viszont az elmúlt 1 hónapban naponta zuhanyoztam az órában, szerencsére nem történt semmi baja, de ugye az ördög nem alszik.
Főbb jellemzők:
●Folyamatos pulzusmérés
●GPS + GLONASS alapú helymeghatározás
●Alvásmonitor
●Bluetooth 4.0
●1.28 inch-es 2.5D Gorilla Glass 3 kijelző
●3.7V / 190mAh Li-Po akkumulátor
Műszaki adatok:
Általános | Márka: Xiaomi Bluetooth verzió: Bluetooth 4.0 Vízállóság: IP68 |
Funkciók | Értesítés: vibráció Bejövő hívások: hívásemlékeztető Egészség: pulzusmonitorozás, lépésszámláló , alvásmonitorozás Üzenetek: figyelmeztetés az üzenetekről Egyéb: ébresztő, barometer, GPS |
Kijelző | Kijelző anyaga: Gorilla Glass 3 Felbontás: 176 x 176 (mindig aktív – always on) Méret: 1.28 inch Érintésérzékeny: igen |
Akkumulátor | Akkumulátor kapacitása: 190mAh Töltési idő: kb. 2,5 óra Készenlét: akár 45 nap Akkumulátor típusa: beépített lítium polymer akkumulátor |
Kinek ajánlott | Férfiak/nők |
Felhasznált anyagok | Szíj: szilikon Óra: polykarbonát Alak: sarkokon lekerekített négyszög |
Kompatibilitás | Rendszer: Android 4.4 / iOS 8.0 és magasabb Oprendszer: Android, IOS |
Súly és méretek | Csomagolás mérete: 15.00 x 15.00 x 15.00 cm Csomagolás súlya: 0,1830 kg Termék mérete: 24.00 x 2.50 x 1.30 cm Termék súlya: 0,0320 kg |
Mi van a csomagban? | 1 x Huami Amazfit Bip, 1 x töltőbölcső+kábel, 1 x angol használati utasítás |
A Huami Amazfit Bip kicsomagolása és üzembe helyezése:
Az aktivtásmérő a Xiaomi által megszokott fehér csomagolásban érkezik, az órán kívül a töltőt, egy USB kábelt és egy angol nyelvű használati utasítást találunk a csomagban, utóbbiakat a csomagolás alsó része rejti egy külön kis dobozban. Az aktivitásmérő töltése micro USB aljzaton keresztül történik, egy töltőbölcsőbe kell a szíj levétele nélkül bepattintanunk az óránkat. Ellentétben a Xiaomi Mi Band aktivitásmérőkkel, de hasonlóan a Huawei Band 2 Prohoz, a szíj fixen az eszközhöz van csavarozva, így nem cserélhető egy mozdulattal, viszont nem is tudjuk elhagyni az óránkat, ahogy már sajnos hagytam el Mi Bandet. A szíj 20 milliméteres, szabványos, szilikonból készült, viszont nekem kicsit kényelmetlen, folyamatosan próbálom megtalálni a tökéletes helyzetet a csuklómon, de nem nagyon sikerül.
Akkor nincs más hátra, mint vegyük birtokba az új szerzeményünket a jobb oldalon taláható bekapcsológomb nyomvatartásával, és frissítés után nézzük meg mit tud – gondoltam a párosítást követően (IOS, Mi Fit applikáció). Sajnos az óra erről teljesen mást gondolt, így elég hosszú időt kellett kényszerűen együtt töltenünk mire használható állapotba került. Mi történt pontosan és hogyan oldódott meg?
Utólag nagyon úgy tűnik, hogy az első bekapcsolás során az aktivitásmérő belefagyott a frissítésbe, ami egy átlag felhasználó számára azt jelentené, hogy az órája használhatatlanná válik – addig mindenképp amíg teljesen le nem merül (ez akár 1,5-2 hónap is lehet) és utána sem biztos, hogy életre kel. A fórumokon ugyanis az olvasható, hogy a teljes lemerülés utáni ébresztés egy firmware frissítéssel kezdődik, de ezt érthető módon nem igazán volt kedvem kivárni. Ugyan a telefon látta az órát, de az óra kijelzője csak a csatlakozás sikertelenségét mutatta (ráadásul olaszul).
Szerencsére volt mellettem egy Android rendszerű telefon is és ca. 2 óra alatt sikerült is megoldást találnom a problémámra. Az alábbi lépeseket követve egy hasonló esetben, nagy eséllyel egy működőképes rendszer lesz a felhasználó jutalma:
- a csatlakoztatott készüléken a Mi Fit eltávolítása
- a bluetooth eszközök közül a Huami Amazfit Bip eltávolítása (nem elég kikapcsolni a bluetooth kapcsolatot a telefonon)
- egy másik (rendszerű) készüléken a Mi Fit applikáció telepítése és bejelentkezés a saját fiókba
- csatlakozás az órához
- ideális esetben pár percen belül frissül a firmware, majd a GPS adatok is – örülhetünk
Ha minden sikerült, akkor a következő képek fogadnak (persze az utolsó kép nem a folyamat végén készült).
Első benyomások:
A legtöbb ismerősöm akinek mutattam az órát, azt mondta; jé, ez pont olyan, mint a Apple Watch. Igen, valóban nagyon hasonlít, a legszembetűnőbb különbség, hogy a bekapcsológomb az Amazfit Bip esetében középre került. A saját példányom „deep green” színben pompázik, ami leginkább a „katonai zöld”-höz áll legközelebb, feltéve ha létezik ilyen szín, nekem ez jutott róla elsőre eszembe.
Az összeszerelésre nem lehet panaszunk, mégiscsak egy Xiaomi termékről beszélünk. Amit furcsa lehet megszokni az az, hogy elfelejthetjük a LED-es háttérvilágítást, napközben teljesen felesleges a technológiából adódóan. Ha teljes sötétben szeretnéd az órádra írt információkat nézegetni, akkor is bőven elég ha egyes fokozatra állítod a fényerőt az ötös skálán és még így is káprázni fog a szemed.
A Huami Amazfit Bip használata:
Végre az óránkat látja a telefon, kezdjük el is használni. Van egy rossz hírem az iPhone tulajdonosok számára, az aktivitásmérő teljes tudását az App Store-ban található két (kettő, azaz 2) program nem fogja kiaknázni, de érdemes mindkettőt feltenni, ugyanis firmware frissítés a téglázás elkerülése végett kizárólag a Mi Fit-tel végezhető, míg például normális óraszámlapot – Spotify vezérelhetőség, Strava szinkronizálás mellett – az Amaz Tools-ban fogsz csak találni.
Ami az ISO rendszert használóknak rossz hír volt, az Androidot használóknál épp ellenkezőleg fest a helyzet; rengeteg 3rd party program áll rendelkezésre: Mi Bandage, Gadgetbridge, Notify & Fitness for Amazfit, Tools & Amazfit, stb. Természetesen mindet csak saját felelősségre használjátok, leírom újra: a firmware frissítésére kizárólag a Mi Fit programot használjátok!
Az óra működése logikusan felépített, könnyen átlátható. Az egyetlen gombot röviden megnyomva tudunk a menüben közlekedni, ahol saját magunk is ki tudjuk választani, hogy mit szeretnénk látni, az alábbi opciók közül választhatunk (a beállítás a Mi Fit-ben lehetséges):
- óratéma
- időjárás
- állapot
- ébresztés
- tevékenység
- időzítő
- iránytű
- Alipay
- beállítások
Az ikonok mellett található három vízszintes vonalat lenyomva és a rejtett elemek közé húzva az órán ez a menüpont nem lesz többé látható – természetesen később bármikor visszaállítható. Hasznos szolgáltatás, például ha nem használjuk az iránytűt, akkor nem kell annyit lapoznunk a beállításokig.
Ugyanis a képernyő természetesen érintésérzékeny, itt az alábbi lehetőségeink vannak:
- jobbra csúsztatás: menüben való közlekedés, a kiválasztás a bekapcsológomb megnyomásával történik
- balra csúsztatás: parancsikon beállítások: az időjárás vagy az Alipay gyors elérésére van lehetőségünk
- felfele csúsztatás: az üzenetek megtekintése, akár több is (alapból a magyar karakterek nem támogatottak)
- lefele csúsztatás: ne zavarj mód aktiválása, kikapcsolása
Természetesen beállíthatjuk, hogy milyen eseményekről szeretnénk értesítést kapni, de aki már használt okosórát/aktivitásmérőt, az már tudja, hogy ez mára már alapszolgáltatássá vált.
Aktivitás, mozgás:
Nyomás a szabadba! Az óránkon csak beállítjuk, hogy milyen tevékenységet végzünk (szabadtéri futás, futógép, kerékpározás, séta) és már indulhatunk is. Ha aktív a bekapcsológomb hosszú megnyomásával indított tevékenység-indítás, akkor már indul is a pulzus, távolság, útvonal, elégetett kalória rögzítése. Ekkor az óra GPS-ét használjuk, az edzésünk leállítása után (újabb hosszú nyomás a bekapcsológombon) fog a Huami Amazfit Bip a telefonunkkal szinkronizálni és minden adatot elmenteni. Ha ezt a módját választjuk az edzésnek, akkor edzés közben az óráról le tudjuk olvasni a megtett távot, az edzés idejét, az elégetett kalóriát, az iramot, a pulzust, a szintkülönbséget és az aktuális pulzus zónát (az előre beállított határokat egyedileg módosíthatjuk). Ha telefonról indíthatjuk az aktív tevékenységünket, akkor a telefon GPS-ét fogjuk használni, így nem fogyasztjuk az óránk akkumulátorát.
Az edzés végetével megnézhetjük, hogy merre jártunk, leolvashatjuk a legfontosabb értékeket (pulzus, pulzus-zóna, tempó, stb). Sajnos nálam egyszer már tévesztett pulzust, így azt mondhatom, hogy nem 100%-os biztonsággal mér (ez amúgy is csak a mellkaspántos órák sajátossága), de nagy általánosságban a megfelelő értéket mutatja.
A pulzusmérés egyébként folyamatos (időintervallumhoz köthető), akár csak alvásnál bekapcsolt lehet, de természetesen teljesen ki is kapcsolható.
Az alvásfigyelő a szokásos, sajnos a REM fázisokat nem figyeli, de pontosan megjeleníti az alvás idejét.
Összefoglaló:
Xiaomi minőségű okosóra, kifejezetten hosszú üzemidőre és kültéri tevékenységekhez tervezve – gondolok itt a transzflektív technológiára. Kinézete alapján inkább okosóra, éppen ezért egy üzleti megbeszélésre nem ezt venném fel. Kis kezűeknek sem biztos, hogy jó választás. Xiaomi fanoknak és kültéren sokat sportolóknak – ebben az árkategóriában – kötelező darab, 50$ környékén számít igazán jó vételnek.
- hosszú üzemidő
- napfényben tökéletesen látható kijelző (transzflektív technológia)
- beépített GPS+Glonass
- sok applikáció Androidra
- Xiaomi minőség
- egyedi kinézet
- kényelmetlen gyári szíj
- összesen 2 app IOS rendszerre
- kis felbontású kijelző
- ékezetes karakterek hiánya
- téglázható
- nálam már tévesztett pulzust
- REM fázist nem mér
Alternatívák:
Ebben az árfekvésben talán két komolyabb ellenfelet találhatunk; a Xiaomi Mi Band 3-at (nincs beépített GPS), az újdonság Huawei Honor Band 4-et (szintén GPS nélkül), illetve a Huawei Band 2 Pro aktivitásmérőket. Mindenkinek a saját belátására bízom a döntést; kinek mit enged meg az ízlése, no meg a pénztárcája.
Xiaomi Mi Band 3 Smart Bracelet
Huawei Band 2 Pro GPS Sports Smart Bracelet
[icon name=”exclamation-circle” class=”” unprefixed_class=””] Tetszett amit olvastál? További tesztekért kattints ide!
[icon name=”facebook-square” class=”” unprefixed_class=””] A nekedveszem.hu kifejezetten kütyükről szóló Facebook oldalához itt tudsz csatlakozni, a kérdéseidre is választ kapsz ha ott kérdezel.
Még él a kuponkód, mellyel 60,99$+szállításért megveheted a Banggoodról:
https://weddmegonline.hu/2019/01/11/xiaomi-amazfit-bip/