LAMAX Soul1 – igazán jól szól!
A "MUTASD A KUPONKÓDOT!" gomb megnyomása után az akciót tartalmazó weboldal új ablakban megnyílik és a kuponkód a vágólapra kerül.
LAMAX Soul1 Bluetooth hangszóró teszt
A mostani tesztben a Street2 után egy újabb LAMAX audio terméket ismerhettek meg, ami nem más, mint a LAMAX Soul1 Bluetooth hangszóró, mely a fa dekorral borított előlapjával és a hangszórók elhelyezésével vonzza a tekinteteket. A készülék nem csak dizájnos, hanem figyelemreméltó jellemzőkkel is bír; 35 W-os összteljesítményével-, akár 12 órás üzemidejével képes egy teljes bulit kiszolgálni. Persze ezek a tulajdonságok nem sokat érnek, ha a hangzás nem megfelelő – nézzük is meg közelebbről, hogyan teljesít használat közben.
A LAMAX-ról: "Mi vagyunk a LAMAX Electronics, az olyan elektronikai eszközöket gyártunk, amelyeket minden nap használni szeretnél. Függetlenül attól, hogy fejhallgatót veszel fel, bekapcsolsz egy hangszórót, lefilmezed az utadat, vagy bármilyen más termékünket használod - biztos lehetsz a következőkben. Minden egyes termékünk készen áll arra, hogy a csomagolás kibontásakor már elkezdd őket használni. Mi nem kísérletezünk a legújabb hi-tech trendekkel. Inkább megbízható, tartós, hosszú élettartamú termékeket forgalmazunk korrekt áron. Egyszerűen csak termékeket, melyeket nonstop használhatsz."
#JoyForLife
A hangszóró megvásárolható a nagyobb elektronikai szaküzletekben, on-line áruházakban, az okos eszközről még több magyar nyelvű infót a gyártó hivatalos honlapján érhettek el.
LAMAX Soul1 Bluetooth hangszóró
Általános leírás
Luxus hangminőség, sztereó hangszórók, aktív mélynyomó, zene és buli a barátokkal. Ha csak háttérzenére van szükséged, a LAMAX Soul1 ebben az esetben is megoldást jelent a számodra, akár teljes munkaidőben. Csatlakoztass egy további hangszórót a nagyobb élményért!
- akár 12 óra üzemidő
- 35 W összteljesítmény
- TWS funkció: egy további LAMAX Soul1 Bluetooth hangszórót is csatlakoztathatsz a még jobb hangzásért
- divatos formavilág, fából készült előlap
- 3,5 mm-s jack audio bemenet
- automatikus energiatakarékosság: inaktivitás esetén a készülék 10 perc után kikapcsol
- kihangosítás funkció
A LAMAX Soul1 Bluetooth hangszóró főbb jellemzői
Általános | Márka: LAMAX Típus: Bluetooth hangszóró Modell: Soul1 Szín: fekete/barna |
Jellemzők | Bluetooth: 4.2 Bluetooth-átvitel: akár 10 m (nyílt területen) Vízállóság: n.a. Zajcsökkentés: nincs Frekvencia tartomány: ~20-20 kHz Hangszórók: 1 × ⌀ 90 mm, 6 Ω + 2 × ⌀ 42 mm, 4 Ω, 20Hz ~ 20 KHz Teljesítmény 35 W Lejátszási lehetőségek: Bluetooth, audio bemenet, micro SD kártya Akkumulátor kapacitása: 4.400 mAh Li-Ion akkumulátor Folyamatos zenelejátszás: akár 12 óra (közepes hangerőn) Töltési idő: kb. 3 óra Egyéb funkció: hands-free telefonhívás |
Méret és súly | Tömeg: 1.390 g Termék mérete (HxSzxM): 240x130x80 mm |
A doboz tartalma | 1 x LAMAX Soul1 Bluetooth hangszóró 1 x védőhuzat 1 x micro USB töltőkábel 1 x 3,5 mm jack audio kábel 1 x használati utasítás 1 x biztonsági utasítások |
Kicsomagolás, első benyomások
A LAMAX Soul1 csomagolásán a fehér mellett a zöld szín uralkodik és kölcsönöz fiatalos külsőt a kartonból készült doboznak, mely felülről nyitható kivitelben készült s melynek tetején a gyártó neve olvasható, mindkét oldalán pedig a #JoyForLife szlogen. A felénk eső oldal szinte teljes egészét a termék fotója foglalja el, a hátoldalon pedig a gyártó által fontosnak tartott jellemzők kaptak helyet, mint a teljesítmény, a TWS mód vagy akár a hosszú üzemidő.
A doboz tetejének felnyitása után magát a LAMAX Soul1 vezeték nélküli hangszórót találjuk gondosan becsomagolva, a két oldalán egy-egy keményhab helykitöltővel védve az elmozdulástól, plusz egy áttetsző fóliába csomagolva a sérülések elkerülése végett. A csomag tartalmaz egy szürke színű, műanyag alapanyagú védőhuzatot is, melynek száját színben megegyező fonott zsinórral zárhatjuk be, így a hangszóró szállítás közben sem sérül, illetve ebben tárolva nem porosodik. Véleményem szerint egy szövetből készült darab jobb választás lett volna, de a feladatát a mellékelt huzat is tökéletesen ellátja. Természetesen a micro USB csatlakozóval ellátott töltőkábel- és a 3,5-ös jack audio kábel is a tartozékok között szerepel, ahogy a részletes használati utasítás és egy figyelmeztető füzetecske is.
Maga a LAMAX Soul1 Bluetooth hangszóró egy kifejezetten mutatós darab, valójában pont úgy néz ki, mint Sid a Jégkorszakból, vagy egy mosolygós mackó. Ennek ellenére mégsem kelt nevetséges hatást, sőt, kifejezetten eleganciát sugároz – köszönhetően a másfél centiméter vastag fa dekor előlapnak és az égetett LAMAX logónak a bal alsó sarokban. A középen elhelyezett mélynyomó és a két oldalon, felül található – közép- és magas hangokért felelős – egységek a fronthoz képest süllyesztve helyezkednek, a belső vázhoz vannak rögzítve – a látszó membránok is a minőségérzetet növelik. A hátoldal szintén elegáns faborítást kapott, a központi helyet az égetett LAMAX Soul1 felirat foglalja el, a bal alsó sarokban a basszus-reflex nyílást láthatjuk, a felső részen pedig a csatlakozókat helyezte el a gyártó. Itt találjuk az audio-bemenetet, a micro SD kártya nyílását, a reset gombot, a töltés-visszajelző LED-et és a micro USB töltő aljzatot.
A hangszóró testének fával nem fedett részeit fekete szövetborítás fedi, mely könnyen összeszedi a szálló port, ezért érdemes néhanapján kifújni vagy porszívóval kiszívni ami nem oda való. Ilyenkor a fa részeket is ápolhatjuk, főleg annak tudatában, hogy ha kicsit is zsíros kézzel érünk a felülethez, az is azonnal meglátszik. Az egység tetején a vezérlőgombok helyezkednek el, a főbb funkcióik a formájuknak megfelelőek, bővebben később lesz róluk szó.
A LAMAX Soul1 használatba vétele
Az első használat előtt töltsük fel teljesen a hangszóróban található akkumulátort. Nagyjából három óra elteltével a hangszóró hátulján található státusz-LED kialszik (lemerült akkumulátor esetében a LED pirosan villog, töltés közben világít), ez jelzi a teljesen feltöltött állapotot. Következő lépésként az egységet kell csatlakoztatnunk a telefonunkhoz, melyhez értelemszerűen első lépésként a bekapcsológomb lenyomásával életre kell keltenünk a készüléket. A bekapcsolást hangos hangjelzés kíséri és a hangszóró tetején található LED kék villogásba kezd. A telefonunkon vagy más multimédia eszközön a Bluetooth kapcsolatok közül a “LAMAX Soul1”-et választva a kapcsolódás gyorsan megtörténik, a LED másodpercenként 1x felvillan és egy újabb hangjelzést hallunk – a készülék készen áll a zenelejátszásra. A hangszóró rendszerhangjai kifejezetten hangosak és a hangerejük nem állítható. Erre érdemes figyelni ha alvó társunk-, gyerekünk mellett szeretnénk zenét hallgatni, inkább tőlük távolabb kapcsoljuk be a dobozt.
A LAMAX Soul1 bevetésre kész, most nézzük sorba a gombokat. A lenti képen szépen látszódik, hogy mi micsoda, így most is csak a működésüket mutatom meg. Nagy általánosságban elmondható, hogy a gumírozott nyomógombok többfunkciósak, nyomáspontjuk megfelelő, ha hosszan/többször nyomjuk meg őket, akkor más és más funkciókat érhetünk el a segítségükkel, ezekről a későbbiekben még lesz szó. A gombokból összesen négy darabot találunk a készülék tetején, balról jobbra haladva hangerő csökkentése/előző szám, hangerő növelése/következő szám, lejátszás/megállítás, ki- és bekapcsolás/források közötti váltás. A számok közötti léptetés és a hangosítás nyomásra-, illetve nyomva tartással lehetséges, a funkciók vezérlése a leírt sorrendnek megfelelő. A források között nyomogatással válthatunk, míg ki/be kapcsoláshoz hosszan kell megnyomnunk a ki/bekapcsoló gombot.
A Bluetooth forráson kívül micro SD kártyáról- vagy a mellékelt jack audio kábel segítségével az AUX in bemeneten keresztül hallgathatjuk kedvenc zenénket. Forrásváltás esetén az utoljára hallgatott tracket folytatódik, a LAMAX Solu1 mind .mp3-mal, mind tömörítetlen formátummal megbirkózik (.ape, .flac) könyvtáron belülről- és kívülről is. A formátumok közül .wav-ot nem próbáltam, de nem jellemző mostanában, hogy valaki ilyet nagy helyigényű fájl szeretne lejátszani. Zenehallgatás közben a készülék tetején található LED 5 másodpercenként villan egyet, ez az érzékenyebb felhasználóknak zavaró lehet, de szemből nézve nappali fényben nem látható.
Kapunk TWS módot is, aminek segítségével két darab LAMAX Soul1 Bluetooth hangszórót kapcsolhatunk össze a nagyobb hangerőért és a sztereó hangzásért. Ha egyik hangszóró sincs párosítva, akkor az egyiken – mely a fő eszköz lesz és bal sztereó csatornaként funkcionál az összekapcsolás után – a Play gomb lenyomásával aktiválhatjuk a funkciót, mire a másik Soul1 csatlakozik és előáll a TWS mód. A fő hangszóróval lehet vezérelni a hangerőt, a zenék indítását és megállítását, miután a MASTER egységgel csatlakoztunk a forráshoz.
Végül nézzük meg a nyomógombok funkcióit ha nem az alapfeladatukat szeretnénk használni.
- hívás fogadása/befejezése: a PLAY gomb lenyomása hívás alatt
- hívás elutasítása: a PLAY gomb hosszú lenyomása bejövő hívás során
- utolsó tárcsázott telefonszám újrahívása: a PLAY gomb kétszeri gyors megnyomása
A specifikációban megadott 12 óra üzemidő 50%-os hangerőn hallgatva a dalokat valós adat, egy bulit vagy egy munkanapot egészen biztosan kibír az akkumulátor. A töltöttség állapotát a telefonunkon- és a hátsó LED állapotán is nyomon követhetjük. 10 percnyi inaktivitás esetén az energiatakarékosság jegyében a készülék kikapcsol.
Jellemzők, tapasztalatok
Ahhoz, hogy valóban meghalljuk, hogyan szól egy eszközünk, lehetőleg legalább 24 órán keresztül járassuk azt be, “égessük ki” (burn in). Ehhez loopoljuk be a kedvenc zeneszámainkat – azokat, amiket nagy százalékban a jövőben is hallgatni fogunk az eszközön – és 50%-os hangerőn járassuk a hangszórót. Ha ez az idő letelt, a hangzás sokkal szebb és tisztább lesz, mint a dobozból kivéve, ezt a procedúrát érdemes minden új hangszórón, fülhallgatón vagy fejhallgatón elvégezni, nagyon sokat javul a hangzás a “nyers” hangképhez viszonyítva. A bejáratás letelte után fogjuk meghallani a valós hangzást, ehhez pedig nem árt veszteségmentesen tömörített fájlokat használni helyi meghajtóról, esetleg a Tidal (vagy hasonló streaming szolgáltató) veszteségmentes előfizetését. Mivel napi zenehallgatásra utóbbit használom, így a “Master” minőségű anyagokból válogattam, ami stúdió minőséget takar. Véleményem szerint egy próbát megér a streaming-szolgáltató kipróbálása, a 30 nap ingyenes időszak alatt el tudjátok dönteni, hogy előfizetők lesztek-e, bár nem olcsó a szolgáltatás, de sokszor van akciójuk is.
A hátoldali basszus-reflex nyílás miatt az elhelyeznél fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő pozíciót; a LAMAX Soul1 vezeték nélküli hangszórót mindenképpen egy sík falfelület elé kell állítanunk, a mély hangok így fognak érvényesülni. Az eszköz nem egy tipikus hordozható egység, ha megtaláltuk a megfelelő helyet számára, akkor onnan nem érdemes ide-oda helyezgetni, hiszen a doboz egyfajta szobadísz funkciót is betölt(het). A Dire Straits Brothers in arms, 1996-ban újrakevert lemeze volt az első amit elővettem, erről az albumról számomra Walk of life és a Money for nothing a két referencia nóta egy zenehallgatásra készült eszköz tesztelése esetén. Amit a LAMAX Soul1 hangzás terén mutatott, az egységben van a megjelenéssel; képzelj el egy olyan helyzetet amikor csak hátra dőlsz, becsukod a szemed és magad előtt látod a zenészeket, a hangszerek helyét és egyszerűen csak élvezed amit hallgatsz. Az összkép ha nem is tökéletes, de nem nagyon lehet okunk panaszra a hallottak alapján. A hangzás telt, viszont a magas hangok nagyobb hangsúlyt kapnak; csilingelésükkel szinte elnyomják a mély tartományt, az egyensúlyt egy kicsit jobban is eltalálhatták volna a mérnökök (szükség esetén equalizerrel korrigálható). Mark Knopfler hangja szépen elkülönül a vokáltól, a gitártól és minden hangszer külön szólal meg. Torzítással csak 100%-ra feltekert hangerőn találkoztam a mély és a magas tartományban egyaránt (előbbi részben orvosolható a megfelelő elhelyezéssel), de ilyen hangerővel számomra nem élvezet a zene, így ezt nem tartom hatalmas problémának.
A zene magasabb szintjein – mint Cornelius – Drop vagy Yosi Horikawa – Bubbles – is megállja a helyét a Soul1, bár itt két egységet összekapcsolva valószínűleg még jobb eredményt érhetünk el. Előbbi szerzeményben a pocsolyákat-, utóbbinál az üveggolyókat, ping-pong labdákat szinte láttam magam előtt, olyan érzésem volt, mintha a dolgok körülöttem történnének. A mély tartomány tesztjére a Darkside – Paper Trails igen jó választás, itt a sub-basszus tartomány is hallható, sőt a testemben érezhető is volt, bár ha nagyon őszinte szeretnék lenni, akkor hallottam már jobban is szólni ezt a dalt – még ha nem is sokkal. A magas tartományban is hasonlóan pozitív a véleményem az Astral Travelinget hallgatva; sok eszköz képtelen megjeleníteni a számban található hegedű hangját, itt erről szó sincs, a hangszer végig hallható és szinte látjuk magunk előtt, hogy az “E” húron már nem fogható magasabb hang. A fentiekből szinte következik, hogy a mostani populáris slágerek is jól szólalnak meg, mint ahogy a Keeper of the Seven Keys, a Livin’ on a prayer vagy éppen a Hail and kill is.
A Bluetooth 4.2-nek és a beépített SoC-nak köszönhetően a YouTube-on – vagy bármilyen lejátszóprogramon – történő filmnézés során a hang zavaróan késik a képhez képest, így erre a célra nem ajánlom a készüléket. Ha kihangosítóként szeretnénk használni a LAMAX Soul1 vezeték nélküli hangszórót, akkor elmondható, hogy a beszélgetés jól érthető a hívó- és a hívott oldalán is, ezt a funkcióját is jól el tudja látni a készülék.
Mostani alkalommal a LAMAX egy újabb hangszóróját ismerhettétek meg, a teljes összefoglalót lejjebb olvashatjátok. Amennyiben kérdésetek lenne vásárlás előtt, esetleg a működéssel kapcsolatban, ezeket a teszthez kapcsolódó fórumban tudjátok feltenni..
Összefoglaló
A LAMAX Soul1 vezeték nélküli hangszóró a gyártó termékpalettájának csúcsán foglal helyet. Nem csak jól néz ki, de jól is szól, bár a basszus egy kicsit lehetne határozottabb a magas hangokkal szemben. A fa dekorral borított előlap, a látszódó hangszóró membránok, az égetett logó erősítik a minőségérzetet, a termék tökéletesen illeszkedik a legtöbb belső térbe. A Bluetooth átvitelen kívül lehetőségünk van audio jack kábelen keresztül- vagy micro SD kártyáról hallgatni a kedvenc zenénket, akár 12 órán keresztül, szinte bármilyen műfajban. Tetszett, ajánlott termék.
- jó hangzás
- hosszú üzemidő
- elegáns és egyedi megjelenés
- TWS mód – egy további LAMAX Soul1 is csatlakoztatható
- tartozék védőhuzat
- hangos rendszerhangok
- nincs equalizer
- Bluetooth 4.2
- micro USB töltőcsatlakozó
- hiányzó hang-asszisztens
- túlsúlyos magas tartomány