LAMAX W9.1 akciókamera – nem maradsz le semmiről
A "MUTASD A KUPONKÓDOT!" gomb megnyomása után az akciót tartalmazó weboldal új ablakban megnyílik és a kuponkód a vágólapra kerül.
LAMAX W9.1 akciókamera teszt
Sokáig egy GitUp Git2 Pro akciókamerát használtam és már pont azon gondolkodtam, hogy le kellene cserélni egy 4K felbontást is támogató darabra, amikor is pár hónappal ezelőtt sikerült darabokra törnöm; így nem volt kérdés, hogy a közeljövőben be kell szereznem egy új eszközt, de még nem döntöttem ki lesz a befutó. Ekkor keresett meg a LAMAX termékeket forgalmazó elem6 cseh cégcsoport, hogy lenne-e kedvem a LAMAX W9.1 akciókamerát tesztelni, amely kamera a termékpalettájuk csúcsán helyezkedik el. Természetesen igent mondtam, a tapasztalataimat a tesztben el is olvashatjátok. Az akciókameráról még több infót a gyártó hivatalos honlapján érhettek el.
Ismerjétek meg a LAMAX ars-poeticáját: "Mi vagyunk a LAMAX Electronics, az olyan elektronikai eszközöket gyártunk, amelyeket minden nap használni szeretnél. Függetlenül attól, hogy fejhallgatót veszel fel, bekapcsolsz egy hangszórót, lefilmezed az utadat, vagy bármilyen más termékünket használod - biztos lehetsz a következőkben. Minden egyes termékünk készen áll arra, hogy a csomagolás kibontásakor már elkezdd őket használni. Mi nem kísérletezünk a legújabb hi-tech trendekkel. Inkább megbízható, tartós, hosszú élettartamú termékeket forgalmazunk korrekt áron. Egyszerűen csak termékeket, melyeket nonstop használhatsz."
#JoyForLife
LAMAX W9.1 akciókamera
Általános leírás
A LAMAX W9.1 akciókamera segítségével akár 4K-ban tudod megmutatni a barátaidnak az újabb kalandjaidat, függetlenül attól, hogy a Mátrában, a Balatonon, vagy a kertetekben történt. Ha úgy szeretnéd, négyszeres sebességre is lassíthatod a felvételeidet és pillanatok alatt megoszthatod az alkalmazással. A rengeteg tartozéknak köszönhetően az sem gond ha bringázol, vagy motorozol, a kamerát minden felületen biztonságosan rögzítheted, sőt, még búvárkodni is magaddal viheted.
- első és hátsó kijelző: hogy mindig azt lásd ami fontos
- tok nélküli vízállóság: a LAMAX W9.1 akciókamerával még vízálló tok nélkül is akár 12 méter mélyre merülhetsz
- MaxSmooth stabilizátor: felejtsd el a remegést, a stabilizátor kisimítja a még a gyors mozgásokból adódó remegést is
- válaszd a legjobb minőséget: a kalandjaidat akár 4K felbontásban is rögzítheted
- kiegészítők hada: a dobozban mindent megtalálsz amire szükséged lesz a felvételek készítéséhez
- hosszú üzemidő: FHD módban akár 2 órán keresztül is forgathatsz
- légy kreatív: slowmotion, time-lapse, gyorsított videó, hosszú expó? Nem gond, mind a rendelkezésedre áll
- azonnali megosztás: a beépített Wi-Fi-nek és a letölthető alkalmazásnak köszönhetően megszerkesztheted és továbbíthatod a felvételeidet a barátaidnak
A LAMAX W9.1 akciókamera főbb jellemzői
Általános | Márka: LAMAX Típus: akciókamera Modell: W9.1 Szín: fekete |
Jellemzők | Kijelző: – hátsó: 2″ érintő TFT LCD – első: 1,4″ TFT LCD Vízállóság: – vízálló tok nélkül akár 12 m – vízálló tokkal akár 40 m Stabilizátor: van Memóriakártya: akár 128 GB micro SD (minimális sebesség UHS-I U3) Csatlakoztathatóság: Wi-Fi, micro USB, micro HDMI Kompatibilis tartozékok: standard akciókamera tartozékok, 1/4″ állványmenetes kiegészítők Akkumulátor: lítium akkumulátor, 1.350 mAh Üzemidő: 120 perc (1080p videófelvétel esetén) Töltési idő: kb. 4,5 óra (0-80% 2,5 óra) |
Multimédia | Videó felbontás: – 4K: 3840×2160@30, 3840×2160@60 (interpolált) – 2K: 2704×1520@30 – FHD: 1920×1080@30, 60, 120 – HD: 1280×720@60, 120, 240 Videó formátum: MOV Tömörítés: H.264 Látószög: 170° Legnagyobb fényerő: f/2,8 Fénykép formátum: JPG Fénykép felbontás: max. 20 MP Funkciók: time-lapse, lassított és gyorsított videó, halszem korrekció, szélzaj csökkentés, hosszú expozíció, kreatív módok, ciklikus felvétel-készítés, MaxSmooth stabilizálás, stb. |
Méret és súly | Termék súlya: 127 g Termék mérete (LxWxH): 64x42x34 mm |
A doboz tartalma | 1 x LAMAX W9.1 akciókamera 1 x vízálló tok 1 x távirányító 1 x micro USB töltőkábel 1 x akkumulátor 1 x mini tripod 1 x cső-rögzítő 1 x gyorsrögzítő 1 x J mount 1 x állványszűkítő 1 x állványadapter 3 x csatlakozó-adapter 2 x öntapadó tartó 2 x tartalék 3M matrica 1 x acél összehúzó huzal 3 x összehúzó huzal 2 x tépőzáras rögzítő 1 x gyorskioldású heveder 1 x mikroszálas törlőkendő 1 x gyors útmutató 1 x többnyelvű használati utasítás |
Kicsomagolás, első benyomások
A LAMAX W9.1 akciókamera csomagolásán a zöld szín uralkodik, vidám és egyben fiatalos külsőt kölcsönöz a vastag kartonból készült doboznak, melyet az első oldalon található „pacák”, esetleg vízcseppek még fokoznak is. A felülről leemelhető tetejű kartonból készült doboz minden oldalán valamilyen hasznos információhoz jutunk; a főbb tulajdonságokat olvashatjuk el, a számos kiegészítőt ismerhetjük meg, illetve természetesen magának az akciókamerának a fotóját is láthatjuk.
A doboztető leemelése után először az akciókamerát pillanthatjuk meg a vízálló tokjába zárva, mellette egy kisebb és egy nagyobb papírdobozt, melyben a tartozékok találhatóak, míg legalul a használati utasítás és egyéb ismertetők kaptak helyet. A fenti képen látható kiegészítők kompatibilisek a legtöbb gyártó kamerájával (GoPro, SJCAM, stb.), így könnyen bővíthető a szett a későbbiekben ha valami még hiányozna és a gyártó webshopjában nem lenne elérhető. Bár szinte mindent megtalálhatunk a csomagban amire szükségünk lehet; a biciklikormányhoz/sisakra rögzítéstől a szűkítőadapterig bezárólag. 3M ragasztós matricából 2 extra is a csomag tartalma, ahogy a mikroszálas törlőkendő és műanyag/fém rögzítőhuzalok sem hiányoznak. Ami esetleg mégis jól jönne, az az autós tartókeret és egy mell- vagy fejpánt, esetleg egy második akkumulátor, de így sincs okunk semmi panaszra, ez sem kevés. Ezen kívül, ha a nem szeretnénk állandóan a vízálló tokjában tartani a kamerát ha nem használjuk, vagy éppen szállítjuk, akkor egy puha tokot érdemes beszerezni hozzá, mert sem hord táskát, sem lencsevédőt nem kapunk, annak meg nem örülnénk ha a lencse összekarcolódna.
Hiszen a tripod és az óra formájú távirányító is a csomag része, mindkettő igazán hasznos ha felvételeket szeretnénk készíteni. Utóbbi ráadásul USB porton keresztül tölthető (töltés közben pirosan világít a videó státusz LED), így elemre sincs gondunk. Természetesen az USB aljzat gumi lezárót kapott, hiszen akár 2 méteres mélységig is használhatjuk videó-felvétel indítására/megállítására, képkészítésre, mindezt anélkül, hogy aggódnunk kellene, hogy beázik. A távirányító gumis szíja nem gyors-cserés, ellenben univerzális, méretű – 22 mm széles – és valamilyen okból fordítva van felszerelve, a csatja lefelé áll – nem hiba, csak nem áll kézre. Valószínűleg a cseréje sem nehézkes, alul 4 darab csavar rögzíti a ház alsó részét ahová be van szorítva, de csak emiatt nem érdemes megbontani, ezzel esetlegesen kockáztatva a vízállóságot.
Apropó, vízállóság. A LAMAX W9.1 akciókamera vízálló tok nélkül akár 12 méterig vízálló, ami a tartozék tok használatával akár 40 méterig növelhető. Utóbbi a könnyűbúvárok merülésének alsó határa normál felszereléssel, így a kamera a víz alatt is hű társad lehet még nagyobb mélységben is. A vízálló tok hátsó része lehajtható – ebből az irányból tudjuk a kamerát behelyezni. Belső peremén körben vastag gumi található, megakadályozandó, hogy víz jusson a belsejébe. Az egész hátfalat a felül található, körömmel ellátott vastag műanyag lap szorítja a tok többi részéhez, a kialakításnak köszönhetően ide víz be nem jut, még a nyomógomboknál sem. Utóbbiakból három található a tokon és a LAMAX W9.1 akciókamera összes funkciója elérhető segítségükkel, csak az érintésvezérléstől kell elbúcsúznunk, de ugye ez természetes.
Az akciókamera összes kényes pontját (első- és hátsó LCD, optika) fólia védi, de még a vízálló tokra is jutott több helyre belőle, a szállítás során egészen biztos, hogy nem fog sérülni egyik összetevő sem. A vízálló tok fedelét szemből megemelve tudjuk a kamerát kiszabadítani a fogságából és kezdődhet a közelebbi megismerkedés.
Az akciókamerát kézbe véve elsőre feltűnik a robusztus és minőségi kialakítása, a házat körbevevő gumiborítás pedig csúszásmentes fogást biztosít. Az 1,4″ átmérőjű első LCD kijelző alatt a gyártó-, míg a lencse alatt a modell nevét olvashatjuk. A hátoldalon található 2″-os érintőkijelző nem foglalja el a teljes hátlapot, bal oldalán a státuszledeket találjuk, jobb oldalon pedig újra a LAMAX márkanevet.
Gombokból összesen három darab található a kamerán. Jobb oldalra került a bekapcsoló/Wi-Fi gomb, felülre pedig a módválasztó és a felvétel gombja. A mikrofon a bal oldalon-, a csatlakozók (USB töltő és mini HDMI) fedele fölött helyezkedik el, az akkumulátor és a micro SD kártya helye pedig a LAMAX W9.1 akciókamera alján, az állványmenet mellett – egy zárófedél alatt – található. A tervezése során egészen biztosan fontos szempont volt, hogy a víz ezeken a helyeken véletlenül se tudjon beszivárogni a kamera belsejébe, mindkét ajtó csak egy rögzítőgomb határozott lenyomása után nyitható, védett a véletlen kinyílás ellen. Ez annyira jól sikerült, hogy az oldalsó ajtó kinyitásával elég sokszor meggyűlt a bajom, sok esetben nagyon nehezen tudom megnyomni a reteszt és felhajtani az ajtót. Ezen kívül – ahogy a fenti képeken is látható – a fedelek belső oldalán egy vastag gumitömítés fut végig, tovább fokozva a védelmet. Az akkumulátorfedelet rögzítő pöcök kiáll a síkból, ezért a kamera billeg, de a mellékelt tripod használatával a billegés kiküszöbölhető. Viszont ha a kamerát a tripodra állítjuk, abban az esetben az ajtók nem nyithatóak, ezért ha hosszabb time-lapse videót/képeket szeretnétek készíteni, akkor először az oldalsó ajtót kell kinyitni, majd csatlakoztatni a töltőkábelt és így elindítani a felvételt.
A tripod kinyitva körülbelül 4 cm magas (a tartozék adapterrel duplázható), ami arra tökéletes, hogy stabilan rögzítse az akciókamerát, vagy összecsukva egy kézzel tarthassuk azt, de ha magunkat szeretnénk felvenni és nincsen valamilyen magas tereptárgy a közelben amire ráállíthatnánk az állványt, akkor olyan mintha nem is lenne. De nem kell kétségbe esni, a csomag része egy állványadapter is, amivel könnyedén csatlakoztathatjuk a LAMAX W9.1 akciókamerát egy fotós állványhoz, így elkészítve a szükséges felvételeket.
Ami még jól jöhet, az a kamera mellé adott (letölthető) 3rd party szoftver, mellyel a kamera beállításait lehet megváltoztatni, az elkészült képeket és/vagy videókat a telefonra menteni, majd egy szerkesztő applikációval szerkeszteni és továbbküldeni a barátoknak, vagy feltölteni a Facebookra. Az iSmart DV alkalmazás letöltéshez szükséges QR kódot a gyártó honlapján találhatjátok meg, ahogy az akciókamera teljes – többnyelvű – használati útmutatóját is.
A LAMAX W9.1 akciókamera használatba vétele
Most már épp itt az ideje a kamera bekapcsolásának és a menürendszer megismerésének. Előtte töltsük fel az akkumulátort és helyezzünk be egy maximum 128 GB kapacitású-, lehetőleg UHS Speed Class U3 sebességű-, minőségi micro SD kártyát a készülékbe – a kártya helye az akkumulátor mellett van. A bekapcsológomb megnyomásakor – vagy a töltőre való csatlakoztatáskor – a kamera egy másodpercen belül életre kel; felvillan a „LAMAX” márkanév és már látható is az élőkép.
A kezdő képernyő bal felső szélén látható ikon az éppen aktuális felvételi módot, amiből számtalan rendelkezésre áll akár fotózásról, akár videókészítésről legyen szó. A fenti képen a láthatóak a fotós beállítások, míg a lenti galériában a videósokat találhatjátok meg. Fotózásnál mindenképpen megemlítendő a time-lapse mód, míg videózásnál a lassított/gyorsított felvételek készítésének lehetősége, mindegyik beállításról lesz szó külön-külön a későbbiekben. Ezt követi az aktuális/hátralévő készíthető felvétel hossza, vagy a képek darabszáma (9999 a max érték amit ki tud jelezni a LAMAX W9.1 akciókamera), majd a mikrofon bekapcsolását jelző ikon, végül az akkumulátor töltöttségi állapota. Sajnos százalékos kijelzést nem kapunk, a használat során nekünk kell megtapasztalni, hogy mennyit bír a kamera a különböző felvételi módokban. Saját mérésem szerint FHD felbontásban, 30 fps mellett, kikapcsolt kijelzővel és stabilizátorral a gyárilag megadott 2 óra elérhető. A tesztfelvétel 2 óra 19 percig tartott teljesen feltöltött akkumulátorral indítva a teljes lemerülésig, mindezt minimális melegedés mellett (folyamatos nyomkodással és a kijelző bekapcsolva tartásával a működési idő nagyságrendileg feleződik). Ez az érték igen kedvező, főleg a motorosok, biciklisek tudnak ennek igazán örülni, ahol a kamera a sisakra vagy a kormányra van erősítve és felvétel közben nincs szükség – se lehetőség – a kijelző nézegetésére és/vagy állítgatására.
Érdekes módon a megjelenítő fényerején nem tudunk módosítani, erős napfényben még látható a kijelző tartalma, de néha jól jön ha árnyékolunk a kezünkkel. Amit viszont állítani tudunk, az az automatikus kikapcsolás ideje tétlenség esetén, illetve a kijelző kikapcsolásának ideje, ezzel is kímélve az akkumulátort. Van egy igazán hasznos funkciója a kamerának, ami azzal kapcsolatos, hogy ha tápellátást kap, akkor bekapcsol. Ez az ún. „Driving Mode” és ha aktiváljuk, a LAMAX W9.1 akciókamera autós kameraként is tud működni – amint tápot kap (vagy bekapcsoljuk), azonnal elkezdi a rögzítést (ehhez a funkcióhoz kelleni fog egy autós tartó). Tovább gondolva és okos-otthonnal kombinálva: ha a bejárati ajtó érzékelője nyitást érzékel, akkor erre a triggerre bekapcsol az okos-konnektor, amibe a kamera tápja van bedugva – máris van egy biztonsági kameránk is. Jó ötlet!
Az érintőkijelzőn történő jobbra, vagy balra húzással nagyon könnyen válthatunk a fotó-, vagy a videókészítés között, az alsó sor ikonjai a kiválasztott módnak megfelelően fognak viselkedni. A bal szélső menüpontra bökve meg tudjuk jeleníteni az eddigi felvételeinket, középre nyomva a felvételi módok között tudunk választani (ugyanezt a menüpontot érjük el ha alulról felfelé csúsztatjuk az ujjunkat a kijelzőn), míg jobb szélen az egyéb beállítások találhatóak. Fentről lefelé húzással a képernyőzár aktiválható. Minden funkció elérhető a gombok használatával is, erre leginkább akkor van szükségünk ha a vízálló tokot használjuk, vagy kesztyűben vagyunk. A menü gombjának hosszanti lenyomásával válthatunk az első kijelzőre, a legfontosabb információk itt is leolvashatóak.
A három fő részre tagolt (galéria/videó beállítások/fénykép beállítások), logikusan felépített, magyarul is tudó menüben nagyon sok beállítással találkozhatunk a felvétel készítésének módja szerint – más menüpontok jelennek meg ha fényképezünk, míg megint mások ha videót készítünk. Állíthatjuk a felbontást, a minőséget, beállíthatjuk a hálózat frekvenciáját a fényforrások vibrálásának megszüntetése érdekében, kiválaszthatjuk a time-lapse videó időtartamát és intervallumát, korrigálhatjuk a halszem-hatást, videónál bekapcsolhatjuk a képstabilizálást és még hosszasan sorolhatnám – az előzetesen linkelt használati útmutatóban minden egyes menüpont szerepel. Az kijelző az érintésre könnyen reagál, a LAMAX W9.1 akciókamera menüje kifejezetten gyors, nem kell várni, hogy az egyik menüpontból a másikba léphessünk. Az egyedüli ami nem annyira tetszik, hogy a képek/videók visszanézésekor, minden esetben 6 darab kép töltődik be újra és újra, ez működhetne elegánsabban, gyorsabban is.
A távirányító is tökéletesen teszi a dolgát, a dedikált gombok megnyomásával indíthatjuk a felvételt, vagy készíthetünk fényképet. Az sajnos nem működik, hogy videózás közben fotózzunk is, ha a fotó gombra nyomunk miközben videót rögzítünk, a felvétel leáll, elkészül a fotó, majd újra kell indítanunk a videót. A távirányítót tanítani nem kell, a dobozból kivéve azonnal használható, hatótávolsága kb. 10-15 méter sík terepen, így akár madármegfigyelésre is használható. Ha a kamera víz alatt van, a táv pedig a parton, akkor is működik, bár ilyenkor a hatótáv nagyon kicsi lesz, pár tíz centiméter.
Jellemzők, tapasztalatok - fotózás
Ha a fotókról egy szóban kellene valamit mondani, akkor azt mondanám, hogy meglepően jók, természetesen helyén kezelve a dolgokat. Nem biztos, hogy elsőre minden fényviszony között tökéletesek, A4-es nagyítást sem biztos, hogy készítenék belőlük, de ha szükséges hozzájuk nyúlni, akkor egy kis utómunkával egészen pofásak lesznek. De a legtöbb esetben úgy jók, ahogy elkészülnek, főleg ha telefonon szeretnénk továbbítani őket. A LAMAX W9.1 akciókamerában található szenzorról nincsenek információim, de valószínű kis méretű lehet, mert a képeknek ISO 100 érzékenységen is van színzaja (csak belenagyítva látható), illetve a dinamikatartomány is szűk, de később megmutatom, hogy ha szükséges, szinte minden javítható.
Fényképeket a fotó módot kiválasztva, az exponálógombot lenyomva készíthetünk, vagy egyszerűen csak a távirányító gombjával, de előtte be kell állítani a jellemzőket. Az egyszeri expón kívül választhatunk sorozatfelvételt 3-30 fps között 4 lépésben állítva, készíthetünk time-lapse fotókat, amiket külső programmal össze tudunk fűzni egy videóvá, van időzítési lehetőség (2 és 10 másodperc), végül hosszú expozíció esti fotózáshoz, ahol akár 60 másodpercet is beállíthatunk és meglepően jó végeredményt kapunk. Ezen kívül a fénymérés módját- és az érzékenységet is megváltoztathatjuk, illetve beállíthatjuk a halszem-korrekciót. Utóbbi beállítást az LCD (?) menüpontban érhetjük el, de nem feltétlenül kell bekapcsolnunk, nagyon jópofa hatása van a képeknek ha hagyjuk a széleket görbülni.
A fényképek .jpg formátumban készülnek, a fájlnevük a „dátum_órapercmásodperc” formátumot követi (20210213_150451.JPG), ezért utólag is könnyen beazonosítható a készítés időpontja, a legnagyobb felbontásban készült képek kb. 8 MB méretűek. Ami fájó pont, hogy csak 4:3 oldalarányú fotók készíthetőek, nincs sem 2:3, sem 16:9, de még az Instához használható 1:1 sincs. Remélhetőleg ezt egy későbbi firmware-frissítés orvosolni fogja, hiszen ezek szükségek beállítások lennének a sokoldalú használathoz. Az EXIF adatok szerint az összes fénykép f/2,8-as rekesszel készült, a kamera ehhez az értékhez állította be a záridőt (az ISO-t fix 100-ra állítottam).
Sajnos a LAMAX W9.1 akciókamera csak USB 2.0 sebességű fájlátvitelt támogat, főleg videók esetén a számítógépre történő másoláskor érdemes a kártyát kivéve, egy külső – gyorsabb – kártyaolvasó segítségét igénybe venni. Érdekességként megemlítem, hogy ha a kamerát csatlakoztattam háttértárként a PC-hez, a Hard Disk Sentinel hibát jelzett a memóriakártyával kapcsolatban és „meghibásodás várható” üzenetet kaptam, függetlenül attól, hogy melyik kártyám volt behelyezve. Természetesen a kártyának semmi baja, kártyaolvasón keresztül nincs ilyen hibaüzenet.
A fenti képek 20 MP-es méretből vannak átméretezve tömörítés- és utómunka nélküliek. A színek kicsit a sárgába hajlanak, de ezt könnyen korrigálható például az ingyenes RawTherapee programmal, amiből Windows-os, macOS-es verió mellett Linuxos is létezik – a lenti képen Daisy kutya és környezete is általa szépült meg. A kutyás képen a fénymérés átlagra volt állítva (ezen kívül létezik középre súlyozott és pontszerű is) és itt már túl nagy volt a világos és a sötét területek közti különbség, ezért lett kissé sötét a végeredmény. Az élességgel nincs baj, az ultra nagylátószög miatt körülbelül 10 centimétertől a végtelenig minden éles.
A második képen az elektronikus halszem-kompenzáció előtti és utáni eredmény látható. Nem nagyon kell megmagyarázni amit láttok, látványos a végeredmény. Ez a funkció videókészítés esetén is elérhető, de nem kombinálható a képstabilizálással, illetve a látószög is csökken kis mértékben.
A lenti time-lapse videóhoz 400 db fénykép készült állványról, 3 másodperces időközzel. 20 perc történése lett 14 másodpercbe sűrítve, ilyen lett a végeredmény. Az akciókamerában az időintervallum 5 lépésben állítható 1 percig, az felvétel időtartama akár korlátlan is lehet, vagy 5-60 perc között szintén 5 lépésben állítható.
Összefoglalva a fotózással kapcsolatos tapasztalatokat elmondható, hogy a pillanatok megörökítésére és megosztására tökéletesen használható a LAMAX W9.1 akciókamera, egy esetleges frissítéssel pedig remélhetőleg még többet ki lehet hozni majd belőle.
A time-lapse egy fotózási technika, amikor a hosszú idő alatt felvett képeket a későbbiekben rövid idő belül lejátsszák. A nézőben az idő múlásának érzetét kelti, sokszor nevezik az idő fotózásának is, ahogy maga a kifejezés is ezt jelent: az idő múlása.
Jellemzők, tapasztalatok - videózás
És akkor most jöjjenek a videóval kapcsolatos tapasztalatok, valószínűleg egy akciókamera kapcsán ezt várjátok a legjobban. A LAMAX W9.1 akciókamera támogatja a natív 4K felbontást is 30 fps mellett (interpolálva a dupláját), ezen kívül a 2K-t (ez a felbontás bőven elegendő mindennapi használatra), az FHD-t és a HD-t is. Utóbbi esetben akár 240 képkockát képes rögzíteni másodpercenként, de nagy valószínűséggel ezt a sebességet csak interpolálva tudja, erről nincs adat a kamera leírásában. A másodpercenkénti képkockák száma (fps) 30 és többszöröse lehet, sajnos nincs lehetőség a 25/50 fps kiválasztására. Ez igazság szerint csak abban az esetben jelenthet problémát, ha a több videóból vágnánk össze egy filmet és a másik kamera csak az utóbbi képkocka-sebességet tudja.
A videó menüjében a felbontáson kívül három állásban állítható a minőség, ki/be kapcsolható a mikrofon, van expozíciókompenzáció, beállítható a fénymérési mód, csökkenthető a szélzaj. A felvételi mód a normál módon kívül lehet még time-lapse videó, loop felvétel – ilyenkor a videó a beállításban meghatározott időtartamig rögzül 1 fájlban, majd azt elérve új fájlban folytatódik a felvétel -, lassított-, vagy gyorsított videó. Ezen kívül bekapcsolható a MaxSmooth elektronikus stabilizáció is, de ez a funkció tapasztalataim alapján erősen rontja a felvétel minőségét – erre egyébként a kamera figyelmezteti is a felhasználót – és a látószög (FOV) jóval is kisebb lesz. Ráadásul a halszem-korrekcióval sem használható együttesen, így sok esetben el kell dönteni, hogy melyik ujjunkba harapjunk; feláldozzuk-e a minőséget, a remegés elkerülése érdekében. Javaslom, hogy állványról történő videózás esetén minden esetben legyen kikapcsolva a képstabilizátor.
A lenti videó 2K felbontásban készült, kikapcsolt stabilizátor mellett. A felvétel minőségére és a hangra nem nagyon lehet panaszunk. A LAMAX W9.1 akciókamerával készített – Daisy kutyánál látványosabb – hivatalos videók itt, itt és itt érhetőek el, további saját 4K tesztért pedig ide kattints.
Egy 128 GB méretű micro SD kártyára 4K 30 fps bebontásban 4 és fél óra videót tudunk rögzíteni, ennél az akciókamera hamarabb lemerül, így érdemes 1-2 tartalék akkumulátort beszerezni ha a fontos a hosszú felvételkészítési idő. A jó hír az, hogy márciustól a LAMAX W9.1 akciókamera mellé egy ajándék akkumulátor is jár, így a gond letudva. 2K-ban 6 és fél óra-, míg FHD-ban 60 fps mellett 7 és fél óra fér fel az említett kapacitású kártyára. A videófájlok a fotókhoz hasonló elnevezéssel rögzülnek .MOV formátumban (MPEG-4, QuickTime).
A lenti táblázatban a legfontosabb jellemzőket gyűjtöttem össze. Az adatok a legkisebb választható fps szám- és 128 GB méretű micro SD kártya használata mellett érvényesek normál sebességgel történő felvétel esetén. Az adatokat a MediaInfo segítségével nyertem ki a fájlokból.
HD | FHD | 2K | 4K | felbontás | 1280×720 | 1920×1080 | 2704×1520 | 3840×2160 |
---|---|---|---|---|
fps | 60, 120, 240 | 30, 60, 120 | 30 | 30, 60 (interpolált) |
adatsebesség | kb. 16 Mb/s | kb. 22 Mb/s | kb. 40 Mb/s | kb. 60 Mb/s |
rögzíthető | 12+ óra | 12+ óra | 6 óra 30 perc | 4 óra 30 perc |
hangsáv | 48 kHz 2 ch PCM | 48 kHz 2 ch PCM | 48 kHz 2 ch PCM | 48 kHz 2 ch PCM |
Pár szó a videók minőségéről. Elég sokat próbálkoztam mire sikerült rájönnöm, hogy milyen módon érdemes használni a kamerát, mert bevallom, hogy születtek borzasztó eredmények is. Ahogy az előzőekben említettem, törekedni kell a szoftveres stabilizátor mellőzésére, főleg ha borús, sötét időben videózunk. Megnő a zaj, kissé mosott lesz a végeredmény, vesztünk a látószögből, viszont valóban sokat javít a bemozduláson. Nem lesz használhatatlan a felvétel, de nem lesz az igazi, mobilra jó. A kutyánkról elég sok videó készült az erdőben, ahol sötétebb van, mint a tó partján és elmondható, hogy kikapcsolt stabilizálás esetén sokkal szebb lett a kapott eredmény. Általánosságban elmondható, hogy a kép közepén az élesség rendben van, a szélek hajlamosak veszíteni az élességből, de ez az ultra nagylátószög számlájára írható.
Ha rendelkeztek telefonhoz használatos gimballal, akkor egy ilyen adapter olcsón megold minden problémát, akár még futni is lehet bemozdulás nélkül (nagyon halkan merem csak mondani, hogy a teszt kedvéért egy befőttes gumit használtam rögzítésként és szándékosan benne hagytam a videóban a gimbalból is egy részt, hogy ne legyen félrevezető…). Rosszabb fényviszonyok között érdemes a menüből elérhető lassítást is elfelednünk ha nem csak mobilon szeretnénk megmutatni a felvételt, inkább utólag lassítsuk le a videót egy erre alkalmas programmal (például az ingyenesen elérhető Hitfilm Express-szel). Ehhez érdemes a HD, vagy az FHD felbontást használni 60/120 fps mellett, így 2-4x-es lassítás érhető el. Ugyan az akciókamerán belül számos hatás között tudunk választani (fekete-fehér, természetes, meleg, stb.) és a dátumot is bele tudjuk égetni a képbe, de ezeket is érdemes inkább utómunka során hozzáadnunk a képhez/felvételhez.
Ami még izgalmas, az a tok nélküli vízállóság. A fenti képeken az látszik, hogy a kamera éppen fürdik és közben felvételt készít. Tökéletesen működik ilyen körülmények között is, nem ázott be, galéria utolsó képét a LAMAX W9.1 akciókamera készítette a vízzel teli jénai tálból. Ilyen használat esetén nagyon fontos, hogy az összes fedél jól le legyen zárva, ne legyen rajtuk piszok, homok, por. Használat után csak akkor szabad felnyitni, ha már a kamera magától megszáradt, törölgetni, hajszárítóval melegíteni tilos. Sós vízben történő merülés után ivóvizes lemosás szükséges. Az uszodák jelenleg zárva vannak, sajnos valós körülmények között nem tudtam felvételeket készíteni.
Használat applikációval
A LAMAX W9.1 akciókamera együttműködik a korábban már linkelt iSmart DV alkalmazással, most nézzük meg a működését egy picit közelebbről, csak érintőlegesen. A kamera bekapcsológombját röviden megnyomva – vagy a menüből bekapcsolva – a Wi-Fi elindul, ehhez kell kapcsolódnunk a telefonunkkal, majd az applikációban az „Add New Camera” gombra kattintva a kamerát kell csatlakoztatnunk a programhoz. Itt minden értelemszerű; indíthatjuk a felvételt, fotót készíthetünk, a már meglévő videókat, képeket megnézhetjük, letölthetjük a telefonunkra, beállíthatunk mindent a kamerán. Napsütésben jól jön ez a kis segítség, illetve a a kijelző is sokkal nagyobb amin nézhetjük amit éppen rögzítünk.
Mostani alkalommal az elem6 cégcsoport jóvoltából a LAMAX W9.1 akciókamera tulajdonságait oszthattuk meg Veletek, a teljes összefoglalót lejjebb olvashatjátok. Amennyiben kérdésetek lenne vásárlás előtt, esetleg a működéssel kapcsolatban, ezeket a teszthez kapcsolódó fórumban tudjátok feltenni.
Összefoglaló
Amíg nem ismerkedtünk meg közelebbről, addig a LAMAX W9.1 akciókamera nem állt annyira közel a szívemhez, mint szerettem volna. De az idő telt, elkészült 50 GB-nyi fotó és videó és szép lassan összebarátkoztunk. Lassanként megtanultam, hogy ha kevés a fény, ne használjam a stabilizátort, ha egyenes képszéleket szeretnék, akkor kapcsoljam be a halszem-korrekciót és bátran elvihetem majd magammal a kamerát úszni tok nélkül is, nem lesz semmi baja. A menürendszer gyors, a hátsó LCD érintésérzékeny, gyorsan reagál, nem kell várakozni, hogy történjen valami. A fotók minősége rendben van, viszont a nyers formátum és a 4:3 mellé választható más oldalarányok hiányoznak. Videók tekintetében az mondható el, hogy kedvező fényviszonyok között, a kamerát fixen tartva, vagy a földre helyezve a rögzített videó minősége jó. A szoftveres képstabilizálás minőségi romlást okoz, reméljük, hogy ezt és az előbb felsorolt hiányosságokat egy esetleges firmware-frissítés orvosolni fogja. Ezzel együtt és a kamera árát is figyelembe véve - amely most 50.000 ft körül mozog - azt kell mondani, hogy a LAMAX W9.1 akciókamera nem rossz vétel, főleg ha víz alatti, vagy stabil helyről történő videózásra szeretnéd használni.
- kedvező ár
- vízálló tok nélkül 12 méterig-, tokkal akár 40 méterig vízálló
- a távirányító tartozék
- sok kiegészítő az árban
- masszív-, csúszásmentes kialakítás
- könnyű kezelhetőség, gyors rendszer
- dupla kijelző, a hátsó érintés-vezérelt
- ki/be kapcsolható halszem korrekció
- nincs lencsevédő, vagy puha tok
- fényképeknél csak 4:3 oldalarány választható
- magas képzaj, közepes dinamikatartomány
- nincs nyers képformátum (.dng)
- hiányzó HDR funkció
- a bekapcsolt rázkódáscsökkentés sokat ront a videó minőségén
- nincs 25/50 fps beállítására lehetőség
- a kijelző fényereje nem állítható
- USB 2.0 adatátvitel
- részben hiányzó terméktámogatás
A LAMAX W9.1 akciókamerát itt vásárolhatod meg
LAMAX W9.1 akciókamera
Friss ajánlatok minden nap
Köszönjük, hogy olvasol minket. Azon fáradozunk, hogy a lehető legjobb ajánlatokat oszthassuk meg Veled. Maradj velünk, építsünk közösséget!