Umidigi A5 Pro teszt – a jóárú kamerahalmozó
A "MUTASD A KUPONKÓDOT!" gomb megnyomása után az akciót tartalmazó weboldal új ablakban megnyílik és a kuponkód a vágólapra kerül.
Umidigi A5 Pro – mire elég három kamera?
Nagy a harc a középkategóriában, a gyártók is igyekeznek felvenni a versenyt, főleg az alsóházban. Itt a kedvező áron kívül kell még valamilyen egyéb extra is a vásárlók megszerzéséhez. A nálunk járt Umidigi A5 Pro a nagyon kedvező ára mellett – nagyságrendileg 30.000ft-ért hozzájuthatunk – a 3db hátlapi kamerájával tűnik ki a kínálatból, ebből az egyik ráadásul nagylátószögű. A csepp alakú notch, a közel 93%-os kijelző/előlap arány, a Helio P23 processzor, a gyári – érintetlen – Android 9.0 operációs rendszer igazán figyelemre méltó, a tesztből az is kiderül, hogy hogyan teljesít az Umidigi első háromkamerás mobilja.
Az Umidigi (korábban UMI) egy kínai mobiltelefon-gyártó cég, amely Shenzhen városban található. Az Umidigi elsősorban okostelefonokat tervez, és az alacsony árú készülékeiről ismert. A cég 2012. februárjában alakult meg, és első telefonjukat ugyanazon év júliusában mutatták be Umi X1 néven. Az Umidigi ars poeticája: "elkötelezettek vagyunk arra, hogy a prémium termékekre összpontosítsunk, technológiai áttöréseket érjünk el, a legújabb technológiát eljuttassuk a fogyasztókhoz és törekedjünk a vásáróink álmainak megvalósítására". A cég az ügyfelek visszajelzése alapján alakítja ki termékeit, figyelembe véve mind a hardverrel-, mind a felhasználói élménnyel kapcsolatos véleményeket.
Általános leírás:
Az Umidigi A5 Pro egy átlagos középkategóriás okostelefon – nem átlagos kameraszámmal -, mely 2db SIM kártya mellett (dual 4G VoLTE támogatással) 1db micro SD kártyát is képes fogadni. A rendszert meghajtó nyolcmagos processzor mellett 4GB RAM teljesít szolgálatot, a grafikáért Mali G71 grafikus feldolgozó egység felel. A kijelző IPS (LTPS) technológiájú, 2280×1080 pixel felbontású (400 ppi) és 19:9 oldalarányú (összehasonlításképpen a Xiaomi Mi 7 1520×720 felbontású és 269 pixelsűrűségű), ízléses, csepp alakú szenzorszigettel. Operatív memóriából 32GB áll rendekezésre, mely 256GB-ig bővíthető. Az olcsóbb árazás miatt le kell mondanunk az NFC chipről, nincs AOD és duplakoppos felébresztés, se értesítési LED. Ellenben van FM rádió, 3,5mm-es audió Jack csatlakozó, ujjlenyomat olvasó a hátoldalon és arc alapú feloldás is. Az akkumulátor 4.150mAh kapacitású, a gyorstöltés 10W teljesítményű, mely segítségével nulláról 100%-ra 2 és fél óra alatt tölthető fel a készülék.
Főbb jellemzők:
Általános | Márka: Umidigi Típus: 4G Phablet Modell: A5 PRO Szín: fekete/kristály kék SIM foglalat: 2x nanoSIM (dual 4G VoLTE) + 1x micro SD |
Kijelző | Kijelző átlója: 6,3 hüvelyk Kijelző felbontása: 2280×1080 pixel (19:9, FHD+), 400 ppi Kijelző típusa: LTPS Kijelző/előlap arány: 92,7% |
Hardver | SoC típusa: Helio P23 Processzor típusa: 4x Cortex-A53, 2.0GHz + 4x Cortex-A53, 1.5GHz Grafikus chip: ARM Mali G71 MP2 700MHz RAM mérete: 4GB 5.1 Surround Sound Output támogatás |
Jellemzők | WiFi: 802.11 a/b/g/n Bluetooth: Bluetooth 4.2 NFC: nincs Nyelv: Multilanguage USB: micro USB (OTG) Helymeghatározás: GPS, GLONASS, BeiDou Egyéb: 3,5mm audio jack, FM rádió Memória: 32MB, bővíthető 256MB-ig 2G: GSM 2/3/5/8 3G: WCDMA 1/2/4/5/6/8/19 4G: TDD-LTE 38/40/41 4G: FDD-LTE 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28A/28B/66 Akkumulátor: 4.150mAh (unibody), 10W gyorstöltés |
Multimédia | Főkamera: 16MP, Sony IMX398 Exmor RS/Samsung S5K2P7 f/1.8 Nagylátószögű kamera: 8MP 120° Samsung S5K4H7 Másodlagos kamera: 5MP mélységérzékelő Szelfi-kamera: 16MP f/2.0 (arcfelismeréssel) Samsung S5K3P3 Videó: 1080p/720p 30fps |
Méret és súly | Termék súlya: 0.2030 kg Csomagolás súlya: 0.4500 kg Termék mérete (LxWxH): 15.60×7.59×0.82 cm Csomagolás mérete (LxWxH): 20.00×8.00×6.00 cm |
A doboz tartalma | 1x Umidigi A5 PRO 4g Phablet 1x 5V/2A töltőfej 1x micro USB töltőkábel 1x SIM/SD kártya tálca + tű 1x telefontok 1x használati utasítás + köszönőkártya |
Kicsomagolás, első benyomások:
A csomag a Gearbest kínai raktárából érkezett, EU raktárból nem volt elérhető. A hosszú út nem viselte meg a mobilt, sérülést nem találtunk sem a csomagoláson, sem a dobozon. Ennek az oka az lehetett, hogy nagyon gondosan, levegőcellás csomagolóanyaggal volt a doboz körülvéve, így került a műanyag zacskóba. A telefon doboza kifejezetten dizájnos, a lenti képeken látható, hogy mire gondolok .
A dobozt kibontva az Umidigi A5 Pro készüléken kívül egy piros színű micro USB kábelt, egy 2A-es töltőfejet, egy tokot, a 2+1-es kialakítású SIM tálcát és egy SIM tűt találunk, plusz a használati utasítást. A csepp alakú szenzorszigettel felvértezett LTPS kijelzőt gyári védőfólia borítja, így erre sem kell költenünk, de érdemes pluszban rendelni a telefonnal együtt, itthon nem biztos, hogy könnyen beszerezhető (a teszt végén megtaláljátok a linkeket).
IPS (In-Plane Switching) egy gyártási technológia, ahol a fő szempont a széles betekintési tartomány, és a színhűség. A technológia hátránya, más fejlettebb technológiákkal összehasonlítva (OLED, AMOLED), hogy a kontraszt és a fogyasztás rosszabb. Az LTPS (Low Temperature PoliSilicon) az IPS továbbfejlesztet változata, mely lehetővé teszi hogy a kijelző az érintő felületet integrálva tartalmazza. Az LTPS technológia révén az érzékelőréteg a kijelző része, így a kijelzőpanel mérete akár 30-50%-al-, a keret mérete több, mint 50%-al csökkenthető. Az LTPS IPS kijelzővel szerelt mobilok képminősége, betekintési szöge az IPS-nek megfelelő, de az üveg-kép közötti távolság elhanyagolható, és szinte káva mentes, a mobil pedig energiatakarékosabb.
Használatba vétel:
A telefont kézbevéve egy ideig a színátmenetes hátlapban gyönyörködtünk, nagyon jól áll a telfonnak ez a kristálykék szín. Az előlap és a hátlap is 2.5D üvegborítást kapott, körben alumínium keret fogja közre a szinte kávamentes kijelzőt. A hátlapon találhatjuk a három kamerát, amiből az egyik széles látószögű, míg a legfelső a mélységélességért felel, alattuk a dual LED-es villanó található. A kamerasziget kiemelkedik a síkból, de a csomagban található tok használatával nem fog billegni a telefon az asztalon. Az ujjlenyomatolvasó a felső harmadban kapott helyet, nagyon jól működik, tíz esetből tíz alkalommal sikeresen feloldható vele a készülék, nekünk egyszer sem hibázott.
A SIM tálca oldalról csúsztatható a készülékbe, mindkét kártya képes a VoLTE kapcsolatra. Már ha egy “aprócska” hibán javítanak a fejlesztők. Ugyanis ez 1-es fiókba helyezett SIM kártyával nem lehet sem hívást, sem SMS-t fogadni, csak kimenő hívásunk van. Kellett egy kis idő mire erre rájöttünk, sokáig azt hittük, hogy a kártya a hibás, de az Umidigi fórumát böngészve rá kellett ébrednünk, hogy ez bizony egy ismert hiba. Reméljük, hogy a következő frissítések valamelyike megoldást hoz a problémára. Szerencsére a frissítések rendszeresek, így előbb-utóbb számíthatunk rá, mert ez elég nagy hiba egy dupla SIM-es készüléknél.
A telefont kézben fogva könnyen elérjük az ujjlenyomatolvasót, de az éresítési sáv lehúzásához már a másik kezünket is használnunk kell. A minimális káva miatt a telefon 6,3 hüvelykes kijelzőmérete ellenére sem tűnik péklapátnak, alig valamivel nagyobb a Huawei P9-nél.
Bekapcsolás meg is jött az első frissítés, gyors telepítés után a tesztprogramok elindítása után nézzük meg az eredményeket. Ahogy a lenti képeken látszik, az AnTuTu Benchamark közel 80.000 pontot-, míg Geekbench 819/3443 pontot mutat, utóbbinál az egy- és a többmagos eredményeket is láthatjuk. Ez az érték pont elég arra, hogy a telefon a napi feladatokat minden probléma nélkül ellássa, viszont az erőforrás-igényes alkalmazások (például az effektekkel teli 3D-s játékok maximális beállításon) lelassulnak, akadnak. A World War Heroes: WW2 Shooter alapbeállításon szaggatásmentesen futott, 30fps fölötti értékekkel.
A képernyők közötti váltás gördülékeny, a vegytiszta android 9.0 jól teszi a dolgát. Az operációs része annyira érintetlen, hogy sem zenelejátszó, sem galéria app nincs telepítve, a Google Zene és a Google Fotók az alapértelmezett programok, de természetesen bármit telepíthetünk a Store-ból. Bár zenét hallgatni nem sűrűn fogunk a telefon hangszóróján keresztül, olyan érzésünk volt, mintha egy dobozból hallgatnánk BeyAlexet, gyorsan ki is kapcsoltuk. Viszont bluetooth hangszórón-, fülesen keresztül hallgatva már élvezhetőbb a végeredmény.
A Chrome böngészővel minden oldal kitűnően olvasható, a 19:9-es képaránynak és az FHD+ felbontásnak köszönhetően elég sok információ jelenik meg egyidőben az oldalon. Két különböző gigabites routerrel mérve (Diginet 1000, közvetlenül a router mellett) a le- és feltöltési sebesség többször mérve sem haladta meg a 50/50 Mbps értéket, az értékek nagyságrendileg feleakkorák, mint a 2 éves P9-nél. Mindenesetre nem egy táltos paripa…
Fényképek, multimédiás tulajdonságok:
Valószínűleg mindenki arra kíváncsi a legjobban, hogy az Umidigi A5 Pro milyen fényképeket készít, mert a három darab hátoldali kamera feltételez egy bizonyos minőséget. Ez elméletben biztos így van, de a gyakorlatban csalódás amit láttunk, főleg az esti/éjszakai felvételek azok amik szinte vállalhatatlanok. Sötétben nagyon nehéz fókuszt találni és az elkészült képek is zajosak lesznek. A beépített effektek, mint térmélység (rekeszérték -szimuláció), beauty (minden ami ahhoz kell, hogy szépek legyünk), nem sok pluszt adnak, eléggé mű hatásúak. A fenti képen már egy felturbózott verzió látható, nem volt szívünk elrontani a posztot egy nagyon rossz minőségű fotóval, de itt is látható a sarkokban lévő életlenség és a sárga szín túlsúlya. Nagyon bízunk egy frissítésben ami a fenti problémákat orvosolja, mert véleményünk szerint ez inkább szoftveres probléma inkább, mint hardveres.
A legnagyobb felbontás 4608×3456 pixel (16MP, 4:3 képarány), emellett 16:9 arányt választhatunk, az Instára kitűnő 1:1-et hiába is keressük, nincs. Találunk önkioldót, ISO- és, fehéregyensúly beállítást, és kikapcsolhatjuk az exponálás hangját. Az önkioldó 2 és 10 másodperces értékekre állítható.
Nagyon jó ötlet a széleslátószögű kamera, de sajnos sokat ront a minőségen a használata. A lenti galériában található első és második kép ugyanazon helyen állva készült, ennyit számít a 120°-os látószög. De ha ezt a kamerát használjuk, el kell búcsúznunk a HDR-től és az elkészült képek febontása is kisebb lesz (16 vs 8 megapixel). A lenti képek közül a felirat nélküliek készültek a széleslátószögű kamera használatával, nagyon jól látható a különbség.
Mivel a képek megtekintése után nem tetszett a végeredmény, újabb képeket készítettünk annak teszetlésére, hogy valóban ennyire rossz a kamera, vagy csak a gyári program nem képes megtalálni a normális fehéregyensúlyt. A lenti képeket a Manual Camera Pro alkalmazással készítettük, szintén alap beállításon. Az eredmény jobb lett, de egy hármas kamerarendszertől többet várna az ember.
Következzenek a videós tulajdonságok. A lenti tesztből látható, hogy képstabilizátor nem került a mobilba, a súlya pedig 200 gramm feletti, így például a Zhiyun Smooth Q gimbal nem fogja elbírni (próbáltuk, nem bírja). A sárgás színvilág itt is dominál, a kép szélei igencsak életlenek, bár videónál talán nem annyira okoz komoly problémát, mint a fényképeknél. Négy felbontás közül választhatunk, a legmagasabb a 1920×1080, FHD. Mindezt 30fps mellett, ne akarjunk lassított felvételeket készíteni. De hát kis pénz, kis foci.
Egy nagyon kedvező árú mobilt próbálhattunk ki az Umidigi A5 Pro személyében. Még ha nem is voltunk pár dologgal megelégedve, háromkamerás mobil ennyi pénzért nem nagyon létezik. A teljes összefoglalót lejjebb olvashatjátok, amennyiben elakadnátok, a teszthez kapcsolódó fórumban tudtok kérdezni tőlünk a működéssel kapcsolatban.
Összefoglaló:
Nagyon nagy izgalommal vártuk a telefont, mert imádunk fényképezni, és a három darab hátoldali kamera alapján joggal várhatnánk el, hogy a fotók az átlagnál jobb minőségűek lesznek. Sajnos ez nincs így, a gyári kamera alkalmazással a színegyensúly a sárgába hajlik, a képek a széleken életlenek, mosottak, bár ez leginkább a nagylátószögű módban tapasztalható. A fókusz megtalálása néha fényes nappal is problémát okoz, ezen kívül az éjszakai felvételek értékelhetetlenek; zajosak és ilyenkor 10 esetből csak 4-5 esetben talál fókuszt a kamera. A videók felbontása is maximum FHD (1920x1080) 30 fps mellett, lassítani ne akarjunk. A fenti anomáliáktól eltekintve jó választás lehet az Umidigi A5 Pro, de aki ilyen telefont választ, az valószínűleg a fényképezést öröméért teszi, nem azért, hogy a telefon kijelzőjének felbontásában, vagy a hátlap színében gyönyörködjön. Mert azt kell mondanunk, ezekkel nincs probléma, sőt. A telefon kecses, szinte szépnek mondható. A hétköznapi feladatokhoz kellően gyors, az üzemideje kitolható közel 2 napig 5-6 óra képernyőhasználat mellett. És ha javítják, akkor majd mindkét SIM kártya használható lesz hívás- és SMS fogadására is, nem csak kimenő hívásra. Egy kicsit úgy érezzük, a fejlesztés vége előtt dobták piacra a készüléket, kár érte, viszont legalább 1-2 hetente érkezik az újabb frissítés. Ellenben meg kell említenünk, hogy nagyságrendileg 30.000ft-ért tudjuk megvásárolni a telefont, ami akár feledtetheti is a fenti hiányosságokat, de ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie.
- Építési minőség
- FM rádió
- Gyári Android 9.0
- 2+1 SIM kialakítás
- kiváló ár/érték arány
- 3+1 kamera
- Akár két nap készenlét
- NFC hiánya
- Micro USB (nem USB-C)
- Fotók minősége lehetne jobb
- Nincs dupla koppos ébresztés
- Az 1-es helyen lévő SIM csak hívásra alkalmas
- Éjszakai fotók minősége nagyon gyenge
- Értesítési LED hiánya
Az Umidigi A5 Pro mobiltelefont itt vásárolhatod meg:
Kiegészítők:
Friss ajánlatok minden nap
Köszönjük, hogy olvasol minket. Azon fáradozunk, hogy a lehető legjobb ajánlatokat oszthassuk meg Veled. Maradj velünk, építsünk közösséget!