Xiaomi Mi A3 teszt – van élet FHD kijelző nélkül?
A "MUTASD A KUPONKÓDOT!" gomb megnyomása után az akciót tartalmazó weboldal új ablakban megnyílik és a kuponkód a vágólapra kerül.
Kipróbáltuk a Xiaomi Mi A3 phabletet, és nem csalódtunk
A Xiaomi Mi A1 volt az egyik olyan készülék, ami segített megalapozni az egész Android One programot, és megnyitotta az utat a Xiaomi és a Google közötti együttműködéshez. A Mi A2 jelentős, ámbár ellentmondásos frissítése volt az alapmodellnek, mely harcot egyértelműen az előd nyerte meg. Sajnos elmondhatjuk, hogy mindkét telefonra a vártnál sokkal később érkeztek meg a generáció-frissítések, és azok sem zökkenőmentesen. Most, az A3 modellel a Xiaomi megpróbálja az eddigi hibáit javítani, nézzük meg, hogy vajon sikerül-e neki. Az sajnos már most látható, hogy az Android 10 frissítés szintén késni fog, hiányzik az NFC chip, illetve – érthetetlen módon – az AMOLED kijelző nem Full HD felbontású, , ami sokakat elriaszthat a vásárlástól. A sok negatív jellemző után nézzük meg, hogy hogyan teljesít a telefon a valóságban, Xiaomi Mi A3 teszt következik.
Az Android One az Android operációs rendszernek a Google által közzétett közel vegytiszta verziója. Az Android One szolgáltatást a telefongyártók nem módosíthatják, és csak bizonyos okostelefonokon fut. Az Android One rendszeres biztonsági frissítéseket ígér három évre, míg az Android OS frissítések két évig biztosítottak. Az Android One-t a Google 2014-ben indította, eredetileg a feltörekvő piacok belépő szintű eszközeire összpontosítva, de 2017-ben a közép- és csúcskategóriás okostelefonokra is kiterjesztették. 2018. decemberétől az Android One már több, mint 100 modellen futott.
Általános leírás:
A Xiaomi Mi A3 phablet 6.088 hüvelykes AMOLED kijelzője kitűnő vizuális élményt nyújt használójának. A 4 darab kamera, (48/8/2MP hátsó- és 32.0MP selfie), a 4.030mAh kapacitású akkumulátor, a 4/64-es memória-kiépítés, a Snapdragon 665 SoC, minden feladat során megállja a helyét.
● Android 9.0 (Pie), Android One operációs rendszer
● Snapdragon 665 (11nm), 8 mag
● Adreno 610 GPU
● akár két napos üzemidő
● 4GB RAM + 64GB ROM
● Dual band WiFi
● GPS, Glonass, Beidou, Galileo
● Bluetooth 5
Főbb jellemzők:
Általános | Márka: Xiaomi Típus: 4G Phablet Modell: A3 Szín: (egyfajta) szürke/(nem csak) kék/(több, mint) fehér SIM foglalat: Dual nanoSIM kártya fogadás, 4G kapcsolat párhuzamosan |
Kijelző | Kijelző átlója: 6,088 hüvelyk Gorilla Glass 5 Kijelző felbontása: 1560×720 pixel (HD+), (19,5:9), 286 ppi Kijelző típusa: AMOLED HD+ (PenTile mátrix elrendezés) Kijelző/előlap arány: 80,3% |
Hardver | SoC típusa: Qualcomm Snapdragon 665 Processzor típusa: 4xKryo 260 Gold, 2.0GHz & 4xKryo 260 Silver, 1.8GHz Grafikus chip: Qualcomm Adreno 610 RAM: 4GB |
Jellemzők | WiFi: WiFi 802.11a/b/g/n/ac – 2.4G Wi-Fi/5G Wi-Fi Bluetooth: Bluetooth 5 Nyelv: Multilanguage NFC: nincs Helymeghatározás: GPS, Glonass, Beidou, Galileo Egyéb: 3,5mm audio jack, FM rádió, IR Memória: 64GB (256GB-ig bővíthető az egyik SIM helyén) Rendszer: 64bit 2G: GSM 2/3/5/8 3G: WCDMA 1/2/4/5/8 4G: TDD-LTE 38/40 4G: FDD-LTE 1/2/3/4/5/7/8/20/28 Akkumulátor: 4.030mAh, unybody kialakítás, 18W gyorstöltés (QC 3.0) |
Multimédia | Főkamera: 48MP, Sony IMX582 Exmor RS f/1.8 Nagylátószögű kamera: 8MP 118° Másodlagos kamera: 2MP mélységérzékelő Szelfi-kamera: 32MP f/2.0 (arcfelismeréssel) Samsung S5KGD1 f/2.0 Videó: 4K – 30fps, 1080P-60fps/30fps, 720P-30fps, 1080P lassított felvétel–120fps, 720P lassított felvétel–120fps/240fps Kép felbontás: 8.000×6.000 Videó felbontás: 3.840×2.160 (4K) Vaku: egytónusú LED |
Méret és súly | Termék súlya: 0.1738 kg Csomagolás súlya: 0.4300 kg Termék mérete (LxWxH): 15.35×7.19×0.85 cm Csomagolás mérete (LxWxH): 18.00×10.00×6.00 cm |
A doboz tartalma | 1 x Xiaomi Mi A3 4G Phablet 1 x 5V/2A töltőfej 1 x Type-C töltőkábel 1 x SIM/SD kártya tálca + tű 1 x telefontok 1 x használati utasítás + garanciakártya |
Kicsomagolás, első benyomások
A csomag a Gearbest kínai raktárából érkezett, szerencsére a legkisebb sérüléstől mentesen. Ehhez hozzájárult a hatalmas levegős csomagolóanyag, melybe a készülék be volt tekerve. A kemény kartonból készült doboz tetején a mobil három különböző színű verziójának fotója, a Mi A3 felirat és a cég logója található. Alul a specifikációt-, míg oldalt az Android One logót találhatjuk.
A dobozba belenézve a Xiaomi Mi A3 alatt találhatjuk a fenti képen látható kiegészítőket, plusz a SIM tűt. A készülék támogatja a 18W-os (QC 3.0) töltést – ebben az esetben fél óra alatt 40% is pumpálható az akkumulátorba, a teljes töltés másfél órát vesz igénybe nagyságrendileg, normál használat mellett két napig nem kell konnektor után néznünk. Sajnos a csomagolt töltő csak 5V/2A-es, így a gyorsabb töltés érdekében érdemes beszerezni egy megbízható QC 3.0-ás töltőt, például ezt a BlitzWolfot – 6$ körül megvehető ha éppen akciós. Képernyővédő fólia nem tartozék, innen rendelhető, műanyag tok igen, viszont nagyon macerás a használata – töltéskor ki kell hajtani a műanyag fedelet a töltőport elől -, így érdemes erre a Nillkinre pár pillantást vetni, minőségi, tökéletesen védi a telefont. Csepp alakú notch töri meg kijelző egyhangúságát, ahol a 32MP felbontású selfie kamera kapott helyett, míg a hátoldalon egymás alatt találjuk a lencséket, ezekről később még szó esik.
Eljutottunk a kijelzőig, sokak szemében ez a legfájóbb pont a telefonnal kapcsolatban; hogyan lehet az, hogy nem Full HD megjelenítőt kapott a készülék – ez hatalmas visszalépést jelent az elődhöz képest. Az más kérdés, hogy ez mennyire vehető észre a mindennapi használat során. Szinte semennyire. A PenTile mátrix elrendezés miatt – főleg alacsony képpontsűrűség mellett – a nagyon éles szeműek “szőrös” karaktereket láthatnak, nekem még nagyítóval sem sikerült ezeket észrevenni. A színek szépek, kontrasztosak, de fehéregyensúly állítására nincs lehetőségünk, viszont sárgás éjszakai mód van. Így ha elfogadjátok a véleményem; a felhasználók nagyon nagy százaléka nem fog észrevenni semmilyen kijelző-hibát, bár az tény, hogy a magasabb felbontás nem jelentett volna semmilyen hátrányt.
Az AMOLED az Active Matrix Organic Light-Emitting Diode rövidítése, alapjaiban a TFT technológiához hasonlítható. Az OLED a vékonyrétegű technológia rövidítése, ami sokkal tisztábban jeleníti meg fekete és sötét színeket, ráadásul kevesebb energiát fogyaszt. A világosabb színekre ez sajnos már nem vonatkozik, és lényegesen több energia kell a megjelenítésükhöz, mint például az LCD kijelzőknél. Az AMOLED kijelzők erőteljes kontrasztot biztosítanak, nagyon gyors a képfrissítési arányuk, hátrányuk, hogy napfényben kevésbé jól látszódinak. Az AMOLED kijelzők jóval vékonyabbak az LCD kijelzőknél.
A fém test, üveg elő-, és hátlapot kapott, a lekerekített Corilla Glass 5 védi a készüléket a karcoktól. Úgy tűnik működik, az elmúlt egy hónap alatt nem esett karc a telefonon. A hátoldal fényes, csillogó, az alsó képeken látszódik, hogy mennyire. Nagyon szépen megtörik a fény rajta, tökéletes az összhang, viszont csúszós, érdemes tokot használni. Nem maradt más hátra, mint bekapcsolni a készüléket, ehhez a jobb oldalra – a hangerő gombok alá – elhelyezett bekapcsológombot hívjuk segítségül, a túloldalon kizárólag a SIM tálcát találjuk.
A Xiaomi Mi A3 használatba vétele
Bekapcsolás után a fenti képernyő fogad bennünket, majd a Mi logó után gyorsan bebootol a rendszer. A közel vegytiszta Android rendszert (Pie) megtoldották a Mi Community közösségi appal és egy saját kameraszoftverrel. A főképernyőt balra húzva juthatunk hozzá a legfrissebb hírekhez, míg a tálcán kétgombos navigáció segít bennünket a navigálásban. Bekapcsolás után azonnal tölthető volt a novemberi biztonsági csomag (a teszt írásával egyidejűleg már a decemberi is tölthető), de a teszt megjelenésekor még csak ígéret volt az Android 10 frissítésre, nem valószínű, hogy ebben az évben megkapja a telefon, lévén már két hét sincs 2020-ig.
Az ujjlenyomat olvasó a kijelzőbe került, számomra szimpatikusabb ha a hátoldalon található, főleg, úgy, hogy nem működik túl pontosan – esetemben nagyságrendileg 70%-os a sikeres feloldások aránya (meg lehet próbálni duplán regisztrálni egy ujjat, segíthet), ráadásul sokáig is tart. Kifejezetten jól mutat megérintendő terület animációja, sötétben is jól látható, viszont vezetés közben, ha a telefon autós tartóban van, állandóan aktiválódik, ez kissé zavaró, elvonja a figyelmet a vezetéstől. A telefon az arcunkkal is feloldható, az arcfelismerés még sötétben is jó hatásfokkal használható, bár nem annyira biztonságos, mint az előző módszer. NFC-t és gesztusvezérlést sajnos nem kapunk a pénzünkért.
Az Antutu 8000500-as verziója 166.000 pont körüli értéket mutat, ami nem számít rossznak ebben a kategóriában. A letöltési sebességre sem lehet panaszunk, de bizonyára feltűnik a szignifikáns különbség a mérési eredmények között. Látható nagyon alacsony-, közepes, és relatív magas érték is. A hálózat és a router azonos, akkor mégis mi lehet az eltérés oka? A legalacsonyabb értékeket akkor mértük, amikor a 2,4GHz-es frekvenciasávon kapcsolódtunk a routerhez és a Bluetooth is be volt kapcsolva. A Bluetooth kommunikáció is ezen a sávon zajlik, nagy mértékben lecsökkentve a le- és feltöltési sebességünket. A Kékfog kikapcsolásával a sebességek szinte duplázódnak, míg 5GHz-re átállva megtáltosodik a készülék. Hasznos infó, pár napunk ráment mire megfejtettük.
Folyamatosan aktív kijelzőt nem kapunk, de ha értesítésünk érkezik, a kijelző aktívvá válik, és rövid ideig el tudjuk olvasni mi érkezett, illetve egyszínű értesítő LED is része a telefonnak. A kijelző fényereje automatikusan beáll egy szintre, amennyiben a kapott szint sok, vagy kevés, manuálisan korrigálhatjuk; elméletileg a készülék szép lassan megtanulja, hogy mit szeretünk, és a későbbiekben egyre gyakrabban találja el a jó beállítást. A hívások minősége megfelelő, mind a hívó-, mind a hívott fél jól hallható.
Multimédia, kamera, videó
El is jutottunk a multimédiás tulajdonságokig, a hátoldalon 3 kamera található egymás alatt, a fent látható kiépítésben, míg elől egy 32 megapixel felbontású selfie lencse kapott helyet, teljesen feleslegesen, mert minek, plusz nem produkál kimagasló minőséget, átlagosnak mondható, pár effekttel megtűzdelve. Ahogy a 48 megapixeles módot sem sűrűn fogjátok használni, mert szintén minek (értsd: ekkora felbontású képekre nem valószínű, hogy szükséged van, persze ehhez a technológiához elengedhetetlen ez a felbontás), az alap 12 megapixel felbontású fotók szinte semmiben nem térnek el minőségben (sőt részletgazdagabbak a képek, köszönhetően a Quad Bayer szűrőnek), plusz negyed akkora helyet tárhelyet foglalnak (19 vs. 4,5MB). Ez a lencse f/1,79 fényerejű, fázisdetektálás (fáziskülönbség) elvén működő – PDAF – autófókuszt kapott, 2x-es digitális zoom is elérhető. Részletgazdag, kellemes tónusú képek készülnek, az éjszakai felvételek is elfogadhatóak. A mesterséges intelligencia bekapcsolható, ahogy a HDR funkció is.
A Xiaomi Mi A3 kapott egy nagylátószögű modult is, mely 8 megapixel felbontású, fix fókuszú, 118° fokos látószöggel rendelkezik, f/2,2 legnagyobb rekesz mellett. Az elkészült képeket nézve semmi problémát nem tapasztaltunk, természetfotósok szeretni fogják, illetve csoportképek-, beltéri felvételek készítésénél is jól jön a ez a perspektíva. Ezen kamera alatt található a 2 megapixel felbontású mélységérzékelős modul, mely a portrémód során aktivizálódik.
Videók tekintetében a legnagyobb felbontás UHD 4K, 30 FPS-sel, de ezt csak a főkamera tudja, stabilizálás nélkül, a videók készítésekor Zhiyun Smooth Q gimbalt használatunk. Ultraszéles állásban ugyan beállíthatjuk a 4K felbontást, de 1080p lesz a végeredmény. A felvételek minősége – főleg 4K esetében – kitűnő, a hanggal sincs gond, csak annyit jegyeznénk meg, hogy a szél elég rendesen belehallatszik a felvételbe, nincs túlszűrve a háttérzaj.
Szoftver tekintetében vagy a gyárit, vagy a Gcam-et tudjuk használni, utóbbival picivel talán szebbek az elkészült képek (a fenti galériában vegyesen találhatóak mindkét szoftverrel készült fotók), de széles látószögű felvételt egyelőre nem tudunk vele készíteni. A képek készítésekor segítségül hívhatjuk a mesterséges intelligenciát, kapunk panoráma- és PRO módot, színeffektusokkal filterezhetjük a fotóinkat, készíthetünk rövid – 15 másodperces – videókat. A Gcam segítségével nyers formátumban (DNG) is menthetjük a munkánkat, de egy mobil esetében talán ez kicsit már túlzás, hiszen az utómunkával rengeteg időnk elmegy majd.
Egy kis játék
Játékok közül a nagy népszerűségnek örvendő World War Heroes-t és az Asphalt 9-et telepítettem egy-egy teszt erejéig. Nem vagyok nagy játékos, így csak annyit tudok elmondani, hogy előbbi 60 FPS-t produkált full beállításon, akadás mentesen futott, nem dobált ki a szerverről. Nálam az autóversenyes játék is jól szerepelt, minimális akadások ugyan előfordultak, de a játék élvezeti értéke nem csökkent, jól játszható.
Egy kedvező árú phablet járt nálunk a Xiaomi Mi A3 személyében, a teljes összefoglalót lejjebb olvashatjátok. Az értékelés alatt található kuponkódokkal igazán kedvező áron vásárolhatjátok meg. Amennyiben elakadnátok, a teszthez kapcsolódó fórumban tudtok kérdezni tőlünk a működéssel kapcsolatban.
Összefoglaló
A Xiaomi Mi A3 egy gyönyörű telefon lett, ezt el kell ismerni. Fotós- és videós tulajdonságai is kellően jók ahhoz, hogy ne kelljen szégyenkeznünk a barátaink előtt a minőség miatt. Sajnos vannak hibái is, de ezek elnézhetőek, főleg az árcédula láttán. A kijelző felbontása visszalépés az elődmodellhez képest, de leginkább csak akkor vehető észre, ha nagyítóval keressük a hibát. Számomra az NFC chip hiánya nagyobb érvágás, illetve az ujjlenyomatkezelés is lehetne jobb, plusz jöhetne már az Android 10 frissítés a gesztusvezérlésekkel. De a fentieken kívül csakis pozitívumokat lehet elmondani a telefonról, kuponos ára kifejezetten kedvező. Ha a fentiekkel együtt tudtok élni, akkor mindenképpen ajánlott vétel, ha nem, abban az esetben mélyebbre kell a pénztárcába nyúlni és a Redmik között nézelődni. Nekünk tetszett, ajánlott készülék.
- kedvező ár/érték arány
- szép dizájn
- hosszú üzemidő
- Android One rendszer
- jó minőségű képek
- 4K videó
- Jack csatlakozó
- Infra modul
- nincs FHD kijelző
- NFC hiánya
- WMA formátum nem támogatott
- lassú és sokat hibázó ujjlenyomat olvasó
- hiányzó vezeték nélküli töltés
A Xiaomi Mi A3 mobiltelefont itt tudod megvásárolni
Mobiltelefonok árösszehasonlítása, elérhető kuponkódok
Friss ajánlatok minden nap
Köszönjük, hogy olvasol minket. Azon fáradozunk, hogy a lehető legjobb ajánlatokat oszthassuk meg Veled. Maradj velünk, építsünk közösséget!